Lublin: miasto dofinansowuje stomatologię dziecięcą

Urząd Miasta Lublin w ramach programów profilaktycznych, dofinansowuje od kilku lat stomatologię dziecięcą.

– Płacimy za to, czego nie finansuje NFZ – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grażyna Jackowska, z-ca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Lublin.

– Fundusz finansuje np. lakowanie pierwszych zębów trzonowych do 7. roku życia, my w ramach profilaktyki przeciwpróchnicowej płacimy za lakowanie zębów przedtrzonowych dzieciom do 12. roku życia i drugich trzonowych do 13. roku życia – wyjaśnia Grażyna Jackowska.

Urząd zdecydował również, że będzie finansował wypełnianie zębów kompozytami światłoutwardzalnymi u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Opieką stomatologiczną objęto ponad 6100 osób ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz z dwóch ośrodków szkolno-wychowawczych.

– Z zapewnieniem opieki problemu nie ma – twierdzi Jackowska. Prawie we wszystkich szkołach funkcjonują gabinety stomatologiczne. Do konkursów na świadczenia przystępują jednak gabinety położone w pobliżu placówek oświatowych.

W 2009 r. na opiekę dentystyczną w Lublinie miasto przeznaczyło ok. 500 tys. złotych. Kwota została wykorzystana w 98 proc.

W tym roku miasto zamierza na ten cel również przeznaczyć pół miliona złotych.

Urząd Miasta, poza opieką stomatologiczną, dofinansowuje programy profilaktyczne, których celem jest korekta wad postawy oraz walka z otyłością i nadwagą. Ten ostatni program prowadzą pielęgniarki z NZOZ-ów, sprawujące w szkołach opiekę nad uczniami na podstawie podpisanych umów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH