Lublin: endokrynolodzy wyjaśniają mechanizm dojrzewania

W okresie dojrzewania warto dużo spać, bo przede wszystkim w czasie snu wydzielają się hormony powodujące wzrastanie. O tym, co się dzieje w ludzkich organizmach w czasie dojrzewania płciowego, mówiła podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki dr Mariola Dec-Szlichtyng z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W czasie wykładu "Wejście w dorosłość? O procesie dojrzewania" endokrynolog wyjaśniła, że sam proces dojrzewania płciowego u dziewczynek rozpoczyna się zwykle około 10-12 roku życia (normą jest wiek 8-13 lat), a u chłopców - w wieku 11-12 lat (norma to 9-14 lat). Jednak już wcześniej, zachodzą w organizmie zmiany zapowiadające pokwitanie.

I tak ok. 6-8 roku życia rozpoczyna się zwykle tzw. okres adrenarche czyli przedpokwitaniowy. W tym czasie u dzieci następuje zwiększone wydzielanie hormonów nadnerczy, które m.in. sprawiają, że zaczyna się pojawiać owłosienie łonowe, a z czasem - pachowe, a pot nabiera nieprzyjemnego zapachu. Adrenarche następuje na dwa lata przed rozpoczęciem dojrzewania gonad.

Co w naszym organizmie odpowiada za rozpoczęcie procesu dojrzewania we właściwym momencie? To oś podwzgórze-przysadka-gonady, która powoduje zmiany wydzielania się hormonów płciowych.

Jak podaje  PAP Nauka w Polsce, dzięki hormonom u dziewcząt m.in.: tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzić w okolicach biustu i bioder, wzrastają sutki, macica i pochwa, a także pojawia się pierwsza miesiączka. Pierwsze cykle miesięczne bywają nieregularne i nie dochodzi w nich do owulacji.

Jak podkreśliła endokrynolog - termin dojrzewania gonad uwarunkowany jest genetycznie. Zależy też m.in. od położenia geograficznego, ekspozycji na światło, odżywienia czy czynników psychologicznych. Ekspertka wyjaśniła, że pierwsze miesiączki występują zwykle wcześniej u dziewcząt mieszkających w niskich szerokościach geograficznych, na mniejszych wysokościach, w obszarach miejskich oraz u dziewcząt z nawagą, ale nie otyłych. Zaobserwowano również, że pierwsze miesiączki wcześniej występują u dziewczynek niewidomych.

Z kolei u chłopców dzięki hormonom m.in. wzrasta masa mięśniowa, powiększa się rozmiar jąder - powyżej 3 ml. Potem zaczyna się wzrost całego prącia, następuje zmiana pigmentacji skóry w obszarze narządów płciowych. Rozpoczyna się produkcja spermy, a z tym wiąże się występowanie polucji nocnych. - Jest to przejaw dojrzałości gonady - wyjaśnia ekspertka. U części chłopców może też dochodzić do powiększenia gruczołów sutkowych, co wynika ze zwiększonej ilości estrogenów.

W czasie dojrzewania ciało zaczyna też szybko rosnąć. Specjaliści nazywają to skokiem pokwitaniowym wzrostu. Dr Mariola Dec-Szlichtyng podała, że o ile przed okresem dojrzewania człowiek rośnie średnio 5 cm na rok, to w okresie dojrzewania jest to już przyrost rzędu 10-12 cm.

Dziewczęta w ciągu całego okresu dojrzewania rosną średnio o 25 cm, a chłopcy - o 28 cm. Ekspertka wyjaśniła, że hormony odpowiedzialne za wzrost najintensywniej wydzielane są w ciągu nocy. Dodała, że po zakończeniu procesu dojrzewania następuje zarastanie nasad kostnych i potem dalszy wzrost już niemal nie następuje.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH