Lubelskie: z badań profilaktycznych skorzystało 25 proc. kobiet

24 tys. więcej profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych - to efekt prowadzonej od roku na Lubelszczyźnie kampanii "Kobiety Kobietom".

W ub. roku w Lubelskiem z bezpłatnych badań skorzystało jednak tylko 25 proc. uprawnionych kobiet.

Akcja „Kobiety Kobietom” ma na celu zachęcanie pań do wykonywania regularnych badań cytologicznych i mammograficznych.

– Chodziło głównie o to, aby kobiety namówiły na badania swoją przyjaciółkę, koleżankę siostrę, kuzynkę – powiedziała inicjatorka kampanii, wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.

W ramach akcji do 29 miejscowości na terenie Lubelszczyzny jeździł cytomammobus z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Przez 109 dni wykonano w nim prawie 6200 badań, średnio 32 badania mammograficzne i 25 badań cytologicznych dziennie. U kilku kobiet wykryto zmiany nowotworowe, a ponad 130 skierowano na dalsze badania.

Podczas kampanii zorganizowano też wiele festynów i spotkań m.in. z posłankami Lubelszczyzny, a także koncerty, konferencje i spotkania edukacyjne dla dziewcząt w szkołach. W lokalnym radiu emitowano spoty zachęcające do badań, rozdano 30 tys. ulotek i broszur edukacyjnych.

– Staraliśmy się dotrzeć do kobiet z odległych miejscowości naszego regionu, aby powiedzieć im o profilaktyce i umożliwić bezpłatne specjalistyczne badania – zaznaczyła Tokarska.

Wojewoda podkreśliła, że wymiernym efektem kampanii jest wzrost liczby wykonanych badań. W porównaniu z rokiem 2008 w roku 2009 na Lubelszczyźnie wykonano prawie 12 tys. więcej mammografii i prawie 12 tys. więcej cytologii. To jednak nadal zbyt mało: w ubiegłym roku w województwie lubelskim na badania prowadzone w ramach ogólnopolskich programów profilaktyki nowotworów zgłosiła się co czwarta zaproszona kobieta.

– Wynika z tego, że akcja ma sens, że musimy ją kontynuować. Zakończymy kampanię, gdy wszystkie kobiety regularnie, wtedy, kiedy powinny, będą się zgłaszały na badania – powiedziała Tokarska.

W kampanię „Kobiety Kobietom” oprócz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zaangażowały się m.in. lokalne samorządy, organizacje kobiece, studenci medycyny, dziennikarze.

– Zdrowie kobiet leży głównie w rękach kobiet. Kobiety muszą mieć świadomość, że największy udział w ich zdrowiu mają one same – powiedział szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Lublinie prof. Jan Kotarski.

W Polsce kobiety między 50. a 69. rokiem życia mogą raz na dwa lata wykonać bezpłatnie badanie mammograficznie, a kobiety między 25 a 50 rokiem życia raz na trzy lata – cytologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH