Lubelskie: szkoły zagrożone likwidacją gabinetów stomatologicznych

Niemal z co drugiej szkoły w woj. lubelskim może zniknąć gabinet stomatologiczny. Powód? Część placówek przepadła w konkursie NFZ na leczenie zębów dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

Jak zapewnia NFZ, to nie oznacza, że usługi te będą niedostępne. – W sumie na przyszły rok na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia przeznaczamy ponad 13 mln zł. To o ponad 411 tys. zł więcej niż w 2010 r. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak wyjaśnia rzecznik, do konkursu ofert na takie usługi przystąpili różni świadczenoiodawcy, którzy spełniali określone wymogi. W oparciu o listę rankingową Fundusz wybrał oferty, które otrzymały największą liczbę punktów, a zarazem nie przekraczały wartości zamówienia.

W efekcie blisko połowa szkolnych ośrodków przegrała bój o kontrakty z innymi gabinetami.

– Zdajemy sobie sprawę, z czym wiąże się brak kontraktu dla takich gabinetów. Dlatego po konsultacjach z przedstawicielami Komisji Stomatologicznej  zdecydowaliśmy ogłosić konkurs uzupełniający na takie świadczenia,  na kwotę 2,5 mln zł. Liczymy, że w drugim rozdaniu zwiększy się liczba szkolnych ośrodków, których oferty zaowocują umową z Funduszem – dodaje rzecznik.

Do niedawna NFZ mógł wyodrębnić pulę pieniędzy na takie świadczenia dla szkolnych gabinetów. Dziś m.in. przepisy o równym dostępie do rynku nie pozwalają już na takie działania. Szkolne gabinety, często nie są w stanie konkurować z dużymi klinikami stomatologicznymi czy prywatnymi lecznicami.

Gabinety stomatologiczne systematycznie znikają ze szkół w całym kraju. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka przyznał portalowi rynekzdrowia.pl, że rezygnacja z medycyny szkolnej i gabinetów stomatologicznych było dużym błędem i zapowiedział działania prowadzące do upowszechnienia dostępu dzieci do dentystów.

Na początek urząd Rzecznika Praw Dziecka zwrócił się do resortu zdrowia o wpisanie stomatologii dziecięcej na listę preferencyjnych zawodów.

Obecnie problem z próchnicą ma 50 proc. dzieci do 3. roku życia, w grupie 6-latków już 85 proc., wśród 18-latków odsetek ten stanowi aż 96 proc. Dostępność do świadczeń w sprywatyzowanej stomatologii ma dziś jedynie 28 proc niepełnoletnich pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH