Lotniska gotowe na wypadek przylotu pasażerów zakażonych wirusem Ebola

Największe porty lotnicze w kraju są dobrze przygotowane na przyjęcie osób z podejrzeniem zakażenia Ebolą - zapewnili w rozmowie z PAP przedstawiciele lotnisk. Gotowe na ewentualne przyjęcie pacjentów są również szpitale zakaźne w różnych miastach Polski.

Zgodnie z polskim prawem, osoba, u której podejrzewa się zachorowanie (miała kontakt z osobami chorymi lub zmarłymi z powodu Eboli), zobowiązana jest do leczenia w warunkach izolacji. Wszystkie osoby, które się z nią kontaktowały, również muszą być poddane kwarantannie. Kwarantanna, podobnie jak leczenie, jest obowiązkowa. Trwa trzy tygodnie.

Jeśli objawy choroby wystąpią u osoby znajdującej się na pokładzie samolotu, kapitan powinien zgłosić ten fakt do portu lotniczego. Najlepiej, aby taki samolot dotarł na jedno z polskich lotnisk posiadających certyfikat WHO, ale także na innym lotnisku procedury będą wyglądały podobnie.

Samolot odstawiany jest na tzw. boczny pas, a chory transportowany jest przez personel medyczny w warunkach izolacji do szpitala, gdzie będzie diagnozowany i leczony, również w warunkach izolacji. Osoby z personelu samolotu oraz personelu lotniskowego, a także te, które siedziały obok, przed i za chorym, muszą być poddane trzytygodniowej kwarantannie w miejscu wskazanym przez wojewodę w pobliżu miejsca lądowania.

Podczas kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie, u których wystąpiły objawy, wymagane jest stosowanie środków ochrony osobistej, które zabezpieczają personel medyczny przed bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami chorego, w tym także stosowanie środków ochrony dróg oddechowych i oczu. NIZP - PZH zaleca również ograniczenie kontaktu z chorymi do niezbędnego minimum.

Osoby poddane kwarantannie można zwolnić przed upływem trzech tygodni, jeśli wcześniej u osoby podejrzanej o zachorowanie wykluczymy gorączkę krwotoczną. Gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, można przeprowadzić badanie; na jego wynik czeka się ok. dwóch dni.

W Porcie Lotniczym Wrocław dla samolotu, na pokładzie którego może znajdować się osoba z podejrzeniem wysoce zakaźnej choroby, wyznaczony jest specjalny pas do lądowania. Pacjenci z podejrzeniem chorób wysoce zakaźnych są przewożeni do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego, który jest przygotowany na wypadek przyjęcia pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi. 

W szpitalu są wydzielone pomieszczenia o wysokim stopniu izolacji. To fragment szpitala z osobnym wejściem i osobną wentylacją. 

Do przyjęcia osób podejrzanych o zakażenie wirusem Ebola przygotowane są również lotniska: Kraków-Balice, warszawskie lotnisko Chopina, podrzeszowskie lotnisko w Jasionce, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH