Łódzkie: tylko jedna placówka na liście najlepszych szpitali onkologicznych

Rada do spraw zwalczania chorób nowotworowych pracuje nad podziałem szpitali i oddziałów onkologicznych według trzech poziomów referencyjności. W województwie łódzkim jest tylko jedna lecznica o najwyższym poziomie.

Wprowadzenie referencyjności oddziałów onkologicznych ma przynieść pacjentom szybszy dostęp do specjalistycznego leczenie, a Funduszowi wiedzę, komu i za co należy lepiej zapłacić.

Jak podaje w portalu rynekzdrowia.pl dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, na uporządkowaniu systemu w onkologii skorzysta chory, który uzyska najwyższą jakość usług na odpowiednim dla swoich potrzeb poziomie. Zyskają też dyrektorzy placówek.

- Będą mieli jasność, kiedy mogą oczekiwać wyższych stawek za leczenie pacjentów. Wiadomo jest, że największe środki są potrzebne dla ośrodków o najwyższym poziomie referencyjności. Tam trafiają chorzy o skomplikowanym przebiegu choroby nowotworowej, którzy wymagają zastosowania kosztownych procedur, nierzadko trwających wiele miesięcy - uważa dr Meder.

Prezes PUO podkreśla przy tym, że w placówkach o najwyższym stopniu referencyjności potrzebna jest odpowiednia diagnostyka, która umożliwi stosowanie tzw. medycyny spersonalizowanej - a to generuje olbrzymie koszty dla placówki.

- Tymczasem obecnie szpitale o najwyższym poziomie świadczonych usług mają spore zadłużenie powodowane tym, że płatnik nie finansuje wszystkiego, co jest oferowane chorym o skomplikowanym przebiegu choroby nowotworowej. Stąd konieczność uporządkowanie tego systemu - tak by zapewnić fachowość, jakość świadczonych usług i lepszą dystrybucją środków finansowych - zaznacza onkolog.

Dziennik Łódzki wskazuje, że województwo łódzkie ma na swoim terenie tylko jeden ośrodek, w którym w opinii Ministerstwa Zdrowia, leczenie onkologiczne odbywa się na najwyższym poziomie. Jest nim Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Gazeta wskazuje, że dla porównania w województwie pomorskim są trzy szpitale o najwyższym poziomie i osiem o niższym potencjale.

Eksperci uspokajają, że lista ośrodków jest wstępna i na pewno pojawią się  na niej inne ośrodki z województwa łódzkiego. Zespół pracuje obecnie nad oceną potencjału konkretnych szpitali i określeniem potrzeb mieszkańców każdego województwa.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH