Łódzkie: pracodawcy krwiodawców nie chcą honorować prawa do dnia wolnego

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi odbiera od krwiodawców skargi na pracodawców, którzy nie chcą respektować ich prawa do dnia wolnego po oddaniu krwi.

Jak podaje Dziennik Łódzki, do stacji krwiodawstwa codziennie docierają skargi na pracodawców, którzy nie chcą honorować prawa krwiodawców do dnia wolnego w dniu oddania krwi. Przede wszystkim dotyczy to krwiodawców pracujących w prywatnych firmach. Dyrekcja jednej z firm ubezpieczeniowych kwestionowała zaświadczenia wydane przez centrum krwiodawstwa i kazała odpracowywać wolny dzień po pobraniu krwi. Konieczna była interwencja.

Aleksandra Dyląg, kierownik działu organizacyjnego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, przyznaje, że i katowicka stacja otrzymuje takie zgłoszenia, ale nie dzieje się to często.

- Głównie dotyczy to małych, prywatnych przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest niewielu pracowników. Pracownik nie zgłasza się do pracy, bo idzie oddać krew, a właściciel firmy musi mu jeszcze zapłacić za ten dzień - to powoduje sprzeciw. Ale nawet i ci pracodawcy zmieniają zdanie, gdy komuś z bliskich czy znajomych potrzebna jest krew - mówi Aleksandra Dyląg.

Jak podkreśla, z drugiej strony wiele banków, urzędów, uczelni, małych i dużych firm samych wychodzi z inicjatywą organizacją akcji krwiodawczej.

- W tym przypadku pod zakład pracy podjeżdża ambulans do poboru krwi. Część pracowników po oddaniu chce wziąć dzień wolny, część - głównie pracownicy biurowi - po donacji wraca do pracy. W przypadku osób pracujących fizycznie bezwzględne zalecane jest wstrzymanie się do końca dnia od wysiłku, podnoszenia ciężarów itd. Niezależnie od charakteru pracy każdego krwiodawcę pytamy o to, czy chce zaświadczenia o oddaniu krwi uprawiające go do dnia wolnego od pracy - wyjaśnia kierownik działu organizacyjnego katowickiego RCKiK.

Kwestię zwolnień od pracy krwiodawców regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Dokumentem stanowiącym usprawiedliwienie nieobecności w pracy w dniu oddania krwi lub poddania się niezbędnym badaniom jest zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa. Krwiodawca zachowuje prawo do wynagrodzenia za ten dzień. Przy obliczaniu jego wysokości pracodawca stosuje przepisy obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Jednorazowo krwiodawca może oddać 450 ml, co oznacza utratę 8-10 proc. całkowitej objętości krwi krążącej. Mężczyźni mogą oddać krew pełną 6 razy w roku, kobiety 4 razy. U większości krwiodawców adaptacja organizmu po oddaniu krwi następuje szybko, ale czasami dawca może poczuć się źle i przez jakiś czas odczuwać skutki donacji w postaci zawrotów głowy, złego samopoczucia czy nawet omdlenia. Krwiodawcom po donacji zaleca się odpoczynek, unikanie wysiłku, ćwiczeń fizycznych, opalania się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH