Łódzkie: ponad 770 osób uratowanych od nagłej śmierci sercowej

Ponad 770 pacjentów z regionu łódzkiego udało się uratować od nagłej śmierci sercowej dzięki realizowanemu od ponad dwóch lat Regionalnemu Programowi Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym. Jedyny taki program w Polsce realizują cztery ośrodki kardiologiczne w Łodzi.

O efektach programu i podnoszeniu wśród lekarzy poziomu wiedzy o elektroterapii rozmawiają specjaliści podczas rozpoczętej w piątek (12 kwietnia) dwudniowej konferencji "W sercu Łodzi".

- Rezultaty programu są bardzo wymierne. Od jego rozpoczęcia ponad 770 pacjentów uratowano od nagłej śmierci sercowej. To bardzo dobry wynik - powiedział PAP prof. Jerzy Wranicz ze szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów.

Podkreślił, że ideą programu było stworzenie systemu, który w przypadku nagłego zatrzymania krążenia umożliwi pacjentowi natychmiastowy kontakt z wyspecjalizowanym ośrodkiem elektrokardiologii.

Regionalny Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym zainicjowały w październiku 2010 roku cztery łódzkie ośrodki kardiologiczne: Regionalne Centrum Chorób Serca im. Sterlinga, Klinika Kardiologii szpitala im. Biegańskiego, Oddział Kardiologii szpitala im. Kopernika oraz Klinika Kardiologii szpitala im. WAM-CSW.

- Każdego dnia jeden z ośrodków zapewnia całodobowy dyżur, dzięki czemu każdy pacjent ma szansę trafić w krótkim czasie do wyspecjalizowanej jednostki. Wcześniej wyglądało to w ten sposób, że pacjenci po nagłym zatrzymaniu krążenia, w zależności od tego, gdzie się znaleźli, oczekiwali od kilku do nawet kilkunastu dni na właściwą terapię. Zwiększało to ryzyko powikłań i zgonów - wyjaśnił Wranicz.

Czytaj też. Program w rytmie serca. Tak pilotażowo leczą w Łodzi

Od maja zeszłego roku program ma zapewnione finansowanie w ramach NFZ. Nie jest ono jednak wystarczające, więc uczestnicy projektu zmuszeni są szukać pieniędzy w instytucjach samorządowych.

- Jeżeli chodzi o przyszłość programu, to na pewno wiele zależy od władz łódzkiego NFZ. Niestety, na ten rok docelowo przyznano nam kwotę, która w ubiegłym roku była przeznaczona na sześć-siedem miesięcy. Staramy się więc o wsparcie finansowe z urzędu marszałkowskiego. Póki co program ma ”duchowe” wsparcie wojewody, marszałka, prezydent Łodzi - powiedział prof. Wranicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH