Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 15-07-2019 11:49

Łódzkie: oczekujący na usunięcie zaćmy dostali SMS-y od NFZ

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ wysłał SMS-y do pacjentów z informacją o krótszym czasie oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. SMS-y trafiły do 3,7 tys. mieszkańców województwa łódzkiego, którym wyznaczono termin zabiegu usunięcia zaćmy za ponad rok.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister zdrowia zadecydował o bezlimitowym finansowaniu zabiegów usunięcia zaćmy od 1 kwietnia. Po pierwszych dwóch miesiącach odnotowano znaczący wzrost liczby wykonanych zabiegów o 11 proc. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ w lipcu podpisze aneksy do umów, które zwiększą kontrakty placówek. Pieniądze z NFZ będą wypłacane w zależności od liczby wykonanych świadczeń.

Jak informuje Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, czas oczekiwania w województwie łódzkim skraca się, wiele placówek proponuje kilkutygodniowy termin na zabieg. Z danych Funduszu wynika, że w czerwcu ubiegłego roku pacjent Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego czekał 35 miesięcy na zabieg usunięcia zaćmy. Po roku czas oczekiwania skrócił się tam do 8 miesięcy. Od stycznia do kwietnia wykonano w tej placówce o 72 proc. więcej zabiegów usunięcia zaćmy.

W placówce Jasne Błonia w Łodzi kolejki osób oczekujących na usunięcie zaćmy przez ostatni rok skurczyły się z 33 do 16 miesięcy. W Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi pacjenci czekali rok temu 21 miesięcy, a w czerwcu już tylko dwa miesiące.

Więcej: dzienniklodzki.pl