Rozstrzygnięty został konkurs łódzkiego NFZ na ratownictwo medyczne w 2009 roku.

Tylko w czterech na 38 rejonów operacyjnych w Łódzkiem - w rejonie Poddębic, Łasku, Piotrkowa Trybunalskiego i Przedborza - nie wybrano żadnego z oferentów. W tych rejonach przedłużone zostaną dotychczasowe umów o miesiąc i w najbliższych dniach zostaną ogłoszone ponowne konkursy, informował dyrektor łódzkiego oddziału NFZ, Paweł Paczkowski.

W Łódzkiem jest 38 tzw. rejonów operacyjnych na które były rozpisane postępowania konkursowe na karateki specjalistyczne (w regionie jest ich 33) i karetki podstawowe (64). O kontrakty na ratownictwo medyczne starało się 76 oferentów zarówno publicznych jak i niepublicznych. W rejonach, w których konkursu nie rostrzygnięto konkursy wygrały dwie różne firmy, czyli nie została zapewniona kompleksowość usług.

– Dla rozstrzygnięcia ważna była kompleksowość usług, by w danym rejonie operacyjnym były zarówno oba rodzaje karetek i żeby te usługi były świadczone przez jednego oferenta – wyjaśnia Paczkowski.

W większości rejonów nic się jednak nie zmieni, bowiem usługi świadczyć będą dotychczasowe podmioty, w większości publiczne. Tylko rejon Pabianic i Konstantynowa Łódzkiego - obsługiwać będzie prywatna firma.

W trakcie postępowania konkursowego pracownicy NFZ z obserwatorami wojewody sprawdzali m.in. wszystkie karetki i miejsca ich postoju oraz kwalifikacje personelu w podmiotach starających się o kontrakt. Zrobiono m.in. dokumentację fotograficzną miejsc stacjonowania karetek, spisane zostały także numery rejestracyjne pojazdów i nazwiska lekarzy. Jak się okazało niektóre firmy wykazywały ten sam sprzęt na te same usługi w różnych województwach.

Najbardziej spektakularny był przypadek, kiedy jedna karetka została wykazana w czterech województwach.

– To kuriozum, które jest niebezpieczne, bo przy wyborze takiego czy innego oferenta w danym rejonie to mogłoby zagrażać bezpieczeństwu pacjenta – nadmienił szef łódzkiego NFZ.

Oferenci mają siedem dni na składanie odwołań. Po tym czasie zostaną podpisane umowy, które obowiązywać będą do końca roku. Dyrektor łódzkiego oddziału NFZ przyznał, że w walce o kontrakty była duża konkurencja nie tylko pomiędzy publicznymi i prywatnymi podmiotami, ale także między publicznymi oferentami.

Tydzień temu ponad 20 pracowników ratownictwa medycznego z woj. łódzkiego pikietowało siedzibę oddziału NFZ w Łodzi. Domagali się m.in. wprowadzenia zakazu kontraktowania usług ratownictwa medycznego przez firmy prywatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH