Według raportu o śmiertelności noworodków sporządzonego przez Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, odnotowano mniej zgonów, ale wskaźnik wciąż jest wysoki.

Jak podaje Dziennik Łódzki, w województwie na 1000 ciężarnych kobiet statystycznie 7,5 nie udaje się donosić ciąży lub jej dziecko umiera w ciągu pierwszych siedmiu dni od porodu.

To wskaźnik niewiele lepszy od średniej ogólnopolskiej, która wynosi 7,6 zgonów na tysiąc ciężarnych (najgorzej jest na Dolnym Śląsku, gdzie na 1000 noworodków umiera aż 9,3). Specjaliści zwracają uwagę, że łódzkie statystyki będą zawsze wypadały nieco gorzej, gydż w  samej Łodzi działają dwa szpitale, specjalizujące się w ciążach zagrożonych.

– W „Matce Polce” i „Madurowiczu” lekarze przyjmują ciężarne z całego kraju, obarczone największym ryzykiem utraty dziecka – podkreśła dr Stanisław Tomczak, który od kilku lat zbiera dla Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego statystyki śmiertelności okołoporodowej.

Niezależnie od tego postanowiono poprawić opiekę nad noworodkami. W styczniu 2009 r. 25 porodówek z województwa łódzkiego włączyło się w program zmniejszania śmiertelności wśród noworodków.

Program, finansowany z tzw. funduszy norweskich, koordynuje profesor Andrzej Piotrowski z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dzięki projektowi w ciągu trzech lat do wojewódzkich porodówek trafi sprzęt do intensywnej terapii noworodków. Lekarze i pielęgniarki zostaną zaś przeszkoleni z zakresu specjalistycznego zabezpieczenia opieki nad noworodkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH