Łódzkie: bezpłatne badania w programie wczesnego wykrywania cukrzycy

Do końca listopada mieszkańcy regionu łódzkiego mogą korzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Akcja finansowana jest przez samorząd województwa, a jej koszt to 110 tys. zł.

Według ubiegłorocznych danych w Polsce żyje około 2,5 mln chorych na cukrzycę, z czego 750 tys. nie jest tego świadoma i nie leczy się. Eksperci przewidują, że w 2030 roku chorych na cukrzycę w kraju może być już 3,2 mln.

Według ekspertów aż 90 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia. Cukrzyca typu 1 stanowi 10 proc. przypadków i przeważnie diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. 

Szacuje się, że w województwie łódzkim choruje na cukrzycę blisko 100 tys. osób. Władze regionu liczą, że jak najwięcej osób skorzysta z bezpłatnych badań. 

- Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z konsultacji w poradni diabetologicznej oraz wykonać badania laboratoryjne - powiedział Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego.

Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych WSS im. M. Pirogowa w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.  

Termin wizyty będzie uzależniony od kolejności zapisów. - Uczestnicy akcji, w zależności od wyników badań, otrzymają także zalecenia odnośnie dalszego postępowania - zapewnił Łaski.  

Zdaniem specjalistów każda osoba po 45. roku życia powinna mierzyć poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2. Osoby z grup ryzyka powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań tj. zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH