Łódzkie: bezpłatne badania w programie wczesnego wykrywania cukrzycy

Do końca listopada mieszkańcy regionu łódzkiego mogą korzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Akcja finansowana jest przez samorząd województwa, a jej koszt to 110 tys. zł.

Według ubiegłorocznych danych w Polsce żyje około 2,5 mln chorych na cukrzycę, z czego 750 tys. nie jest tego świadoma i nie leczy się. Eksperci przewidują, że w 2030 roku chorych na cukrzycę w kraju może być już 3,2 mln.

Według ekspertów aż 90 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia. Cukrzyca typu 1 stanowi 10 proc. przypadków i przeważnie diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. 

Szacuje się, że w województwie łódzkim choruje na cukrzycę blisko 100 tys. osób. Władze regionu liczą, że jak najwięcej osób skorzysta z bezpłatnych badań. 

- Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z konsultacji w poradni diabetologicznej oraz wykonać badania laboratoryjne - powiedział Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego.

Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych WSS im. M. Pirogowa w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.  

Termin wizyty będzie uzależniony od kolejności zapisów. - Uczestnicy akcji, w zależności od wyników badań, otrzymają także zalecenia odnośnie dalszego postępowania - zapewnił Łaski.  

Zdaniem specjalistów każda osoba po 45. roku życia powinna mierzyć poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2. Osoby z grup ryzyka powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań tj. zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH