Łódź: zakończenie X Kongresu Medycyny Rodzinnej Prof. Witold Lukas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej

Otwarte posiedzenie Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce było ostatnim punktem X Kongresu Medycyny Rodzinnej w Łodzi (10-13 czerwca 2010 r.).

W kongresie wzięło udział ok. 1800 lekarzy rodzinnych z całej Polski. W ciągu czterech dni odbyły się m.in. 2 sesje plenarne, 12 sesji wykładowych (poruszono w nich 45 tematów), 12 sesji warsztatowych.
 
W trakcie kongresu odbyła się także konferencja podsumowująca Projekt Leonadro da Vinci – „Wypełnienie luk kompetencyjnych lekarzy rodzinnych w dziedzinie promocji zdrowia i prewencji chorób na poziomie europejskim (GAP)“. Podsumowano także 15 lat medycyny rodzinnej w Polsce w Polsce.

Podczas sobotniej (12 czerwca), zamykającej sesji plenarnej, prof. Jerzy Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej zaprezentował wykład pt. „Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci – stan aktualny i perspektywy”.

– To właśnie zadaniem lekarza rodzinnego jest wykrywanie nowotworów u dzieci. Badania wskazują, że zachorowalność w ciągu ostatnich 45 lat zwiększyła się o 45%. Jednak nie jest to rzeczywisty wzrost, lecz świadczy o lepszej wykrywalności – powiedział prof. Jerzy Kowalczyk.

Jeżeli nowotwór jest zdiagnozowany w odpowiednio wczesnym stadium, można go wyleczyć. Jednocześnie profesor zaznaczył, że obniżyła się tzw. linia śmiertelności, co oznacza, że leczenie jest coraz bardziej skuteczne.

Z kolei prof. Witold Lukas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej przypomniał o kluczowym dla wyników terapii znaczeniu budowania relacji pacjent-lekarz, w której pacjent czuje się współodpowiedzialny za proces leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH