Pracownicy łódzkiego MPK uczą się, jak udzielić pomocy osobie, która doznała wstrząsu anafilaktycznego. Jednocześnie w autobusach i tramwajach prowadzona jest akcja informacyjna na ten temat skierowana do pasażerów.

Szkolenie jest dobrowolne. Jak podkreślił rzecznik miejskiego przewoźnika w Łodzi Sebastian Grochala, w kursach prowadzonych w ramach kampanii "Przygotuj się na wstrząs" do tej pory wzięło udział ponad 100 kierowców, kontrolerów i pracowników obsługi MPK. - Akcja będzie prowadzona do grudnia, więc każdy z ponad 3 tys. zatrudnionych w MPK będzie miał szansę na odbycie szkolenia - zaznaczył Grochala. 

Organizatorzy akcji informują, że anafilaksja jest ciężką zagrażającą życiu reakcją nadwrażliwości, natomiast wstrząs anafilaktyczny to "zespół ciężkich zaburzeń ze strony układu krążenia ze znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi oraz ostrym niedotlenieniem narządów". O objawach i pomocy w przypadku tych zaburzeń pasażerowie MPK mogą przeczytać na plakatach i multimedialnych ekranach w łódzkich środkach komunikacji. 

Ekspert kampanii, alergolog dr hab. Ewa Cichocka-Jarosz przypomina, że na alergię cierpi nawet 40 proc. Polaków. Zaznacza, że uczulenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, zwiększa jednak ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej. Jak dodaje alergolog, wstrząs anafilaktyczny może być wynikiem alergii pokarmowej, spożycia leków lub uczulenia na jad owadów. 

Rzecznik MPK poinformował, że każdego tygodnia w łódzkich tramwajach i autobusach zdarza się kilka sytuacji wymagających od kierowcy udzielenia pasażerowi różnego rodzaju pomocy przedmedycznej. Grochala zapewnił, że w ciągu ostatnich lat nie odnotowano przypadku, by pracownik MPK nie potrafił pomóc osobie chorej albo poszkodowanej, bo w tym zakresie prowadzone są regularne szkolenia. 

Kurs poświęcony anafilaksji odbywa się po raz pierwszy; prowadzą go ratownicy medyczni. Uczą oni pracowników MPK, jak odróżnić wstrząs anafilaktyczny od zawału czy udaru. Podkreślają m.in., że należy zwrócić uwagę na silny obrzęk twarzy, wysypkę, zaczerwienienie skóry, przyspieszony oddech i sine zabarwienie warg. Należy też spytać, czy chory nie jest uczulony np. na jad owadów i czy nie ma przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną - wtedy powinien natychmiast zaaplikować sobie ten lek. 

Zdaniem kierowcy łódzkiego MPK Jarosława Fabrykowskiego umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest w jego zawodzie niezbędna. On sam podjął resuscytację kobiety, która doznała zawału w autobusie, i prowadził ją do momentu przyjazdu pogotowia. - Pomógł mi fakt, że wcześniej przez kilka lat byłem kierowcą karetki. Niestety, wiele osób boi się interweniować w takich sytuacjach - przyznał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH