Łódź: umierają z głodu, a nie na raka

Miesiącami leczy się ich na nowotwory, choroby neurologiczne, Parkinsona i Alzheimera. Regularnie przychodzą na wizyty lekarskie i dopiero gdy trafiają do łódzkiego Centrum Leczenia Żywieniowego okazuje się, że umierają... z niedożywienia.

Do Centrum Leczenia Żywieniowego przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi trafiają pacjenci skrajnie wychudzeni i wyczerpani. Byli leczeni na wiele chorób, ale nikt nie zauważył, że przestali jeść. To jedyna taka placówka w woj. łódzkim, która leczy niedożywionych pacjentów. Obecnie ma pod opieką 70 osób.

Jedynym ratunkiem dla wielu pacjentów jest leczenie żywieniowe. W szpitalu im. Pirogowa leży obecnie ponad 20 pacjentów, którzy poddawani są skomplikowanemu leczeniu.

Leczenie żywieniowe w warunkach szpitalnych najczęściej prowadzą chirurdzy i anestezjolodzy. Mają największe doświadczenie w tego rodzaju terapii. Stosuje się ją wtedy, gdy nie wystarcza kuchenna dieta lub chory jest nieprzytomny albo ma trudności z połykaniem. Żywienie sztuczne jest też konieczne u pacjentów po resekcjach jelit.

Pacjenci z zachowaną czynnością przewodu pokarmowego są karmieni sztucznie za pomocą odpowiednio zbilansowanych preparatów przemysłowych podawanych drogą dojelitową przy użyciu sondy (zgłębnika) umieszczonego w żołądku lub jelicie. Zgłębnik wprowadza się przez nos lub za pomocą technik endoskopowych.

Drugą metodą leczenia jest żywienie pozajelitowe mieszaninami podawanymi bezpośrednio do żyły pacjenta, zwykle przeznaczone dla chorych po resekcjach jelit lub takim, u których konieczna jest szybka interwencja żywieniowa.

- Musimy dążyć do tego, aby stan odżywienia chorego w każdym przypadku był oceniany. Może być to ocena wstępna, która powinna być obowiązkowo zawarta na pierwszym miejscu w historii choroby. To jest klucz do zwrócenia uwagi na rangę problemu. Jest to model sprawdzony - mówił w rozmowie z portalem eynekzdrowia.pl dr Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH