Łódź: szkoły specjalne i poradnie razem w "niebieskiej akcji" dot. autyzmu

Łódzkie szkoły specjalne, poradnie a także centrum Manufaktura przyłączą się w poniedziałek (2 kwietnia) do ogólnoświatowej akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Zabytkowe budynki Manufaktury rozświetlą się na niebiesko; uczniowie i nauczyciele będą mieć elementy odzieży w niebieskim kolorze.

Jak poinformowała Katarzyna Dobrowolska z łódzkiego magistratu do akcji włączają się w tym roku także placówki specjalne w Łodzi.

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 przy ul. Niciarnianej zostanie osłonięty kolorem błękitnym, a w poniedziałek rano (2 kwietnia) uczniowie autystyczni ze swoimi opiekunami i wolontariuszami ubrani na niebiesko będą na reprezentacyjnej ulicy miasta - Piotrkowskiej - wręczać błękitne kwiaty i wstążeczki oraz ulotki na temat akcji.

Delegacje uczniów i nauczycieli odwiedzą także łódzki magistrat, Radę Miejską, biura poselskie i siedzibę Rzecznika Praw Osób Niepełnosprawnych, gdzie przekażą ulotki informacyjne oraz upominki świąteczne przygotowane przez uczniów autystycznych.

W szkole odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci z autyzmem prowadzone przez doświadczonego terapeutę, dla dzieci i młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym zorganizowane zostaną warsztaty "Zrozumieć autyzm". W innych placówkach specjalnych zaplanowano m.in. projekcję filmu o tej chorobie, czy tworzenie plakatu poświęconego obchodom Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

Do akcji przyłączą się także łódzkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, których pracownicy nie tylko dołączą niebieskie elementy do swojego stroju, ale także będą informować o problemie autyzmu. W tym roku do globalnej akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" po raz pierwszy przyłączy się także łódzka Manufaktura wraz z Fundacją "Jaś i Małgosia", która pomaga dzieciom z autyzmem.

Jak powiedział Szymon Nowak z Fundacji, w poniedziałek wieczorem (2 kwietnia) niebo na centrum rozświetlą niebieskie reflektory, a na finał akcji wszystkie światła na rynku Manufaktury zaświecą na niebiesko. Do akcji może przyłączyć się każdy, kto przyjdzie na rynek ze swoją latarką.

- Przez takie działania pragniemy zwrócić uwagę łodzianom i całego świata na problem autyzmu, ponieważ już co setne dziecko rodzi się z autyzmem. Nie widzimy tego, ponieważ te dzieci fizycznie nie różnią się od osób zdrowych. Dopiero przy bardziej wnikliwym spojrzeniu widzimy zaburzenia, które związane są z chorobą jaką jest autyzm - zaznaczył Nowak.

Łódzka Fundacja pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju. W ramach jej Centrum Terapii działa Niepubliczny ZOZ, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Dorosłe osoby niepełnosprawne mają również do dyspozycji warsztaty terapii zajęciowej. Pod opieką Fundacji jest obecnie niemal 1000 dzieci z zaburzeniami rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH