Zmniejszenie w ciągu najbliższych trzech lat umieralności noworodków oraz okołoporodowych powikłań u dzieci w województwie łódzkim zakłada projekt przygotowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Przewiduje on m.in. szkolenia z zakresu resuscytacji noworodka dla lekarzy i pielęgniarek oraz zakup nowoczesnego sprzętu ratującego życie noworodków dla szpitali w regionie.

Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi, realizacja trzyletniego projektu „Poprawa opieki nad noworodkiem w województwie łódzkim” już się rozpoczęła. Jest on koordynowany przez specjalistów Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Dziecięcego w Łodzi.

Jego partnerami jest 25 oddziałów noworodkowych szpitali woj. łódzkiego, które stanowią podstawę zabezpieczenia opieki nad noworodkiem w regionie.

Projekt zakłada wdrożenie systemu powtarzalnych szkoleń z zakresu resuscytacji noworodka, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie placówki, w których rodzą się dzieci w wojewódzwie łódzkim. Cykl szkoleń zakłada przeprowadzenie sześciu kursów dla 100 uczestników - lekarzy i pielęgniarek z regionu województwa łódzkiego, ale także z innych regionów kraju.

W ramach realizacji projektu pięć najbardziej oddziałów neonatologicznych wymagających pilnego doposażenia otrzyma nowoczesne respiratory noworodkowe. Według specjalistów, posiadanie tej aparatury zwiększy szanse noworodków na przeżycie i poprawi stan małych pacjentów na tyle, by możliwy był ich transport do ośrodka referencyjnego.

Projekt przewiduje także zakup dla oddziału klinicznego Szpitala Dziecięcego pięciu najwyższej klasy respiratorów przeznaczonych specjalnie dla noworodków. Według lekarzy urządzenia te będą w stanie prowadzić oddech zastępczy w sposób zapewniający pacjentom maksimum bezpieczeństwa.

Na oddział trafią także cztery nowoczesne wieloparametrowe monitory funkcji życiowych wraz z oprogramowaniem i osprzętem. Będą pracować w  wewnątrzoddziałowej sieci dodatkowo zwiększając możliwości monitorowania stanu zdrowia noworodków podczas prowadzenia terapii oddechowej.

Wartość projektu to ponad 500 tysięcy euro. Jest on finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, czyli bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski pochodzącej z trzech krajów - Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH