Łódź: ruszył program kompleksowej opieki nad wcześniakami "Otulinka" Łódź: ruszył program kompleksowej opieki nad wcześniakami "Otulinka". Fot. Fotolia

Zapewnienie ciągłości opieki nad wcześniakami opuszczającymi szpital oraz wsparcie rodziców dzieci zagrożonych zaburzeniami rozwoju to cel programu "Otulinka", który ruszył w Łodzi. Łódzki ośrodek jest jedynym w regionie świadczącym tego typu pomoc.

- To pierwszy w woj. łódzkim wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami oraz noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju, który będzie działać we współpracy z oddziałami neonatologicznymi w sposób usystematyzowany i strukturalny - podkreśliła prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat" Izabela Jachim-Kubiak.

Do otwartego w łódzkiej siedzibie Fundacji "Kolorowy Świat" ośrodka "Otulinka" mali pacjenci będą kierowani przez lekarzy z oddziałów neonatologicznych i położniczych. Jak wyjaśniła, Jachim-Kubiak, rodzice otrzymają bezpośrednie skierowanie do "Otulinki", gdzie zostaną przyjęci bez długiego oczekiwania w kolejce. Na przyjęcie w specjalistycznej poradni lub na oddziale dziennym szpitala trzeba czekać obecnie kilka lub nawet kilkanaście tygodni.

Programem "Otulinka" zostaną objęte m.in. noworodki z niską wagą urodzeniową, z zaburzeniami neurologicznymi lub nieprawidłowościami w badaniach obrazowych OUN, urodzone w zamartwicy, z wadami rozwojowymi i genetycznymi. Mali pacjenci oraz ich rodzice uzyskają opiekę terapeutyczną zespołu lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów. Twórcy programu założyli, że pierwsza wizyta w ośrodku ma trwać 1,5 godziny - obok lekarza będzie w niej uczestniczył także fizjoterapeuta.

- Dzieci z oddziału neonatologicznego wychodzą często z bardzo rozbudowaną epikryzą i licznymi zaleceniami. Wyobrażam sobie, że na miejscu rodziców, którzy wychodzą do domu z maleństwem ważącym np. 2 kg, czyli niemal połowę wagi przeciętnego noworodka, i pozostają z nim sami, oszalałabym z niepokoju - dodała.

- Będziemy mieli czas na spokojną rozmowę rodziców ze specjalistami, a badania będą odbywać się w optymalnym dla dziecka momencie. Nauczymy "aktywnej pielęgnacji", czyli zachowań, nie będących jeszcze rehabilitacją - bo klasyczna rehabilitacja nie zawsze jest potrzebna - które wspomagają rozwój niemowlęcia zagrożonego zaburzeniami - zaznaczyła pediatra i lekarz rehabilitacji Joanna Kryszczyńska.

Zdaniem lekarki, odpowiednia opieka nad wcześniakiem może zapobiec łagodnym zaburzeniom neurorozwojowym, które ujawniają się na późniejszym etapie rozwoju. Istotne jest m.in. aby rodzice wiedzieli, jak ważny jest dotyk, rozmowa z dzieckiem, zwrócenie uwagi na asymetrię jego ułożenia, nadwrażliwość dotykową.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH