Łódź: rusza z program wykrywania przewlekłej choroby nerek FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Łódzki magistrat rusza z programem wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek, skierowanym do mieszkańców w wieku 50-65 lat. Wartość projektu, realizowanego przez 28 poradni na terenie Łodzi to 900 tys. zł - niemal cała ta kwota pochodzi z funduszy unijnych.

- Rozpoczęliśmy zapisy w ramach nowego programu "Zdrowe nerki". Chętni mogą zgłaszać się do 28 przychodni na terenie całego miasta. Jest to badanie pod kątem przewlekłej choroby nerek, na którą na świecie choruje obecnie blisko 600 mln osób, a w samej Polsce - ponad 4 mln. Tylko kilka do kilkunastu procent chorych zdaje sobie sprawę ze swojego schorzenia. W Łodzi akcją objęte zostaną 2 tys. osób - powiedział przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej w łódzkiej radzie miejskiej Adam Wieczorek na konferencji w środę.

Program jest skierowany do łodzian w wieku 50-65 rok życia, osób pracujących lub aktywnie poszukujących pracy (ten warunek związany jest z rodzajem pozyskanych z UE funduszy), u których do tej pory nie wykryto choroby nerek.

Powinny to być osoby, u których występuje co najmniej jeden czynnik ryzyka - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przebyta ostra niewydolność nerek, ekspozycja na leki związane z gwałtownym pogorszeniem funkcji nerek, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia strukturalne układu moczowego z nawracającą kamicą nerkową lub przerostem gruczołu krokowego, choroby układowe, które mogą wpływać na funkcje nerek, schyłkowa niewydolność nerek o podłożu genetyczny, otyłość ze wskaźnikiem BMI powyżej 35 kg/m kw.

- Dla mieszkańców Łodzi przygotowaliśmy informacje na ulotkach i plakatach, poza tym lista placówek, w których można się przebadać, znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi w zakładce "zdrowie". Pierwszy krok pacjenta to kontakt z przychodnią, gdzie program jest realizowany i ustalenie, czy dana osoba kwalifikuje się do badania. W programie nie obowiązuje rejonizacja. Nie jest on finansowany przez NFZ, zatem terminy oczekiwania na badania - które odbywać się będą także w soboty - będą krótkie - poinformowała wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Iwona Iwanicka.

Pierwszy etap programu obejmuje konsultacje z lekarzem podstawowej opieki oraz badania diagnostyczne moczu i krwi. W przypadku podejrzenia przewlekłej choroby nerek, pacjent zostanie skierowany na badanie ultrasonograficzne w szpitalu im. WAM i konsultację u nefrologa. Będzie mógł także skorzystać z konsultacji z dietetykiem, które pomogą w terapii.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH