Łódź przyłączy się do akcji "Na niebiesko dla autyzmu"

Autobusy i tramwaje ozdobione błękitnymi chorągiewkami, happening "Błękitna Lokomotywa", podświetlona na niebiesko Manufaktura - w taki sposób Łódź przyłączy się we wtorek (2 kwietnia) do ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu".

Niebieski to kolor solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Od kilku lat najbardziej rozpoznawalne na świecie obiekty podświetlane są na ten kolor z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy i AIDS.

Dzień ten rozpoczyna także Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Jak poinformował łódzki magistrat w Łodzi, do akcji - podobnie jak w ubiegłym roku - włączają się szkoły specjalne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4, rodzicedzieci autystycznych, specjaliści z poradni i studenci będą rozdawać przechodniom ulotki na temat autyzmu "Lek na autyzm".

Zaplanowano także happening "Błękitna Lokomotywa" przed łódzkim magistratem, spacer ul. Piotrkowską, a delegacje uczniów i nauczycieli odwiedzą Radę Miejską oraz biura poselskie, gdzie przekażą ulotki informacyjne. We wtorek autobusy i tramwaje oraz niektóre taksówki będą jeździły po Łodzi ozdobione błękitnymi chorągiewkami i wstążeczkami. Natomiast pedagodzy i terapeuci z łódzkich poradni psychologiczno-pedagogicznych będą w kwietniu przekazywać informacje na temat rozpoznawania i udzielania pomocy dzieciom z autyzmem.

Jak zapowiada Paulina Szymańska z łódzkiej Fundacji Jaś i Małgosia, która na co dzień pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom, podobnie jak w ubiegłym roku wieczorem oświetlony na niebiesko zostanie rynek Manufaktury. Zaplanowano także pokaz laserowy, a rodzice dzieci z autyzmem, którzy przyjdą z latarkami, utworzą świecącą "jedynkę", która ma pokazać, że według niektórych szacunków już jedno dziecko na sto rodzi się z tym zaburzeniem.

Przez cały dzień w Manufakturze specjaliści będą również udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące autyzmu i specyficznych problemów, które nie pozwalają człowiekowi dotkniętemu tym zaburzeniem normalnie funkcjonować.

Według informacji Fundacji Synapsis szacuje się, że w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. W Wielkiej Brytanii jest to 1 osoba na 100, a w Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Osoby z tymi zaburzeniami inaczej postrzegają świat, przetwarzają informacje i współdziałają z innymi. Zwykle z trudem nawiązują relacje z innymi ludźmi, mają problemy z komunikacją i myśleniem abstrakcyjnym; niektórzy mają trudności z uczeniem się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH