Łódź: pomagają w reedukacji chodu niepełnosprawnych dzieci To pierwsze takie laboratorium analizy chodu w województwie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowoczesne oprogramowanie, czujniki i kamery do szczegółowej analizy nieprawidłowości postawy oraz chodu niepełnosprawnych dzieci, a także urządzenia umożliwiające reedukację chodu znalazły się w specjalistycznym laboratorium, które działa w Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” w Łodzi.

Według przedstawicieli Fundacji to pierwsze takie laboratorium analizy chodu w regionie łódzkim. Dzięki niemu - w ocenie specjalistów - można skuteczniej diagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości postawy i chodu, dostosowywać odpowiednią rehabilitację, jak również prowadzić reedukację chodu niepełnosprawnych dzieci. Obecnie z laboratorium korzysta ponad 60 dzieci dotkniętych m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym czy zanikiem mięśni.

Jak mówił PAP fizjoterapeuta Krzysztof Jakubowski, laboratorium posiada dwa nowoczesne systemy: specjalną bieżnię wraz z systemem aktywnego podwieszenia służącą do reedukacji chodu oraz interaktywną matę z systemem kamer do szczegółowej analizy nieprawidłowości postawy oraz chodu niepełnosprawnych dzieci.

Dzięki systemowi aktywnego podwieszenia dzieci, które mają problemy z samodzielnym chodzeniem lub poruszają się na wózkach, mogą poprzez ćwiczenia wzmacniać określone partie mięśni i doskonalić elementy chodu.

- Mają szansę stanąć na własne nogi, ponieważ system je odciąża i dziecku jest zdecydowanie łatwiej wykonać krok, co bardzo pomaga w reedukacji chodu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu zbierane są informacje między innymi na temat rozłożenia siły nacisku pomiędzy lewą a prawą stroną ciała małego pacjenta, dzięki czemu możemy odpowiednio dostosować oraz wzbogacić wykonywaną rehabilitację - wyjaśnił Jakubowski.

Trening prowadzony jest w formie zabawy, bowiem na ekranie monitora wyświetlane są ulubione bajki czy piosenki dzieci, a nawet gry interaktywne. - Stałym elementem zajęć są gry interaktywne. Dzięki informacjom, które wcześniej zebrał program, możemy tak dostosować grę, żeby dziecko bardziej pracowało mniej sprawną w danym momencie stroną ciała. Jest to forma zabawy, ale dziecko wykonuje wówczas bardzo dużą pracę - dodał fizjoterapeuta.

Drugi z nowoczesnych systemów służy do szczegółowej analizy nieprawidłowości postawy oraz chodu. Składa się z interaktywnej maty z czujnikami, systemu kamer i nowoczesnego oprogramowania, dzięki którym monitorowany jest nawet najmniejszy element cyklu chodu niepełnosprawnych dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH