Jak wynika z kontroli, przeprowadzonej przez Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi co szósta pielęgniarka pracująca w szkolnym gabinecie na terenie województwa łódzkiego nie ma wymaganych kwalifikacji.

Pielęgniarki szkolne odpowiadają między innymi. za przeprowadzanie badań profilaktycznych uczniów, fluoryzację zębów, badań wzroku, pomiar wagi, wzrostu oraz przeglądy czystości. Pod opieką mają ponad 320 tys. uczniów w 1636 szkołach województwa łódzkiego, a jest ich niespełna czterysta. Kontrola WCZP wykazała na dodatek, że wiele pielęgniarek szkolnych nie ma kwalifikacji, wymaganych przez ministra zdrowia. Nie posiadały ich pielęgniarki m.in. z Łodzi, Lutomierska, Sędziejowic, Grabowa.

Brakuje wykwalifikoanych pielęgniarek, bo te w większości wyjechały za pracą do Wielkiej Brytanii, gdzie zarabiają nieporównywalnie większe  pieniądze. Ale ucieczka personelu do lepiej płatnej pracy, to jednak niejedyny powód braku w szkołach wykwalifikowanego personelu.

– Pielęgniarka szkolna, która u nas pracuje, ma 35-letni staż pracy. Owszem, nie ma zaliczonych kursów kwalifikacyjnych, ale ma doświadczenie. Nie zwolnię jej, bo nie ma nikogo chętnego do tej pracy. W całym powiecie łęczyckim mamy trzy pielęgniarki z kwalifikacjami – powiedział  Dziennikowi Łódzkiemu Waldemar Antosik, kierownik NZOZ Gramed w Grabowie.

To, że pielęgniarki nie mają kwalifikacji wynika także z tego, że kursy kwalifikacyjne odbywają się raz na dwa lata. Zdaniem Antosika jeśli WCZP ich wymaga, to powinien także częściej je organizować.

– Poprzednia pielęgniarka, która miała zaliczony kurs kwalifikacyjny, odeszła z pracy – informuje Maria Biniecka-Górniak, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Lutomiersku. – Bardzo długo szukaliśmy kogoś na jej miejsce. Nie mogliśmy zostawić dzieci bez opieki medycznej, więc musieliśmy zatrudnić kogoś bez kwalifikacji. Ta nowa osoba zapisała się od razu na szkolenie i wciąż czeka na wyznaczenie terminu kursu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH