Łódź wzbogaci się o pierwszą komorę hiperbaryczną. Dzięki nowoczesnej technologii będzie można skutecznie leczyć wiele chorób.

Terapię zaleca się ludziom zatrutych tlenkiem węgla, czy nurków z chorobą kesonową. Im leczenie hiperbaryczne może uratować życie. W wielu innych chorobach przyspiesza powrót do zdrowia. Na przykład u ludzi z trudno gojącymi się ranami, po przeszczepach skóry czy w leczeniu powikłań cukrzycy - w przypadkach tzw. zespołu stopy cukrzycowej, co chroni przed amputacjami.

Do tej pory łodzianie potrzebujący zabiegów w komorze hiperbarycznej szukali ratunku w innych ośrodkach. Urządzenia działają tylko w Gdyni, Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Wrocławiu. W Łodzi żaden szpital, ani przychodnia nie chciały komory. Potrzeba na to przynajmniej kilkaset tysięcy euro. Znalezienie tych pieniędzy nie gwarantuje sukcesu. Bo leczenie hiperbaryczne jest drogie. Jedna półtoragodzinna sesja w komorze kosztuje ok. 500 zł. Trudno o tłumy pacjentów do tak drogiego leczenia. W końcu zaryzykować postanowiła firma Creator, która terapię hiperbaryczną prowadzi we Wrocławiu.

- Zdecydowaliśmy się zainwestować, bo NFZ obiecał, że podpisze z nami kontrakt. A to pewne pieniądze - mówi Łukasz Kikowski z Creatora.

- Zależy nam na zapewnieniu łodzianom tej terapii. Właśnie ogłosiliśmy konkurs - mówi Paweł Paczkowski, dyrektor łódzkiego NFZ.

Creator ściągnął komorę z Niemiec i zainstalował w przychodni przy ul. Kopernika. Do środka może wejść 12 osób. Pierwsze zabiegi już za kilka tygodni. Nim urządzenie zostanie uruchomione personel musi przejść szkolenie w gdyńskim Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej. W tym czasie przychodnia powinna mieć w kieszeni umowę z NFZ.

- To bardzo dobra wiadomość. Jesienią i zimą mamy w tygodniu po kilku pacjentów wymagających leczenia hiperbarycznego. To ofiary zatruć tlenkiem węgla z piecyków - mówi dr Janusz Morawski, dyrektor medyczny łódzkiego pogotowia.

Creator liczy też na współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Uczelnia mogłaby wysyłać na szkolenie do komory ratowników medycznych. Dla lekarzy naukowców interesujące może być obserwowanie wyników zastosowania terapii w różnych chorobach.

W warunkach podwyższonego ciśnienia zawartość tlenu w organizmie gwałtownie wzrasta, między innymi dlatego, że tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę, ale także rozpuszcza się w osoczu krwi. Efektem terapii jest szybkie gojenie się ran, ustępowanie obrzęków, lepsze przyjmowanie się przeszczepów skórnych, niwelowanie skutków zatrucia tlenkiem węgla oraz ograniczenie postępu zakażeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH