Łódź: otwarto oddział dla dzieci z ciężkimi chorobami zakaźnymi

Zmodernizowany oddział chorób zakaźnych dla dzieci został otwarty w środę (21 maja) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Jest to jedyna w regionie placówka przystosowana do leczenia pacjentów z najcięższymi chorobami zakaźnymi w warunkach izolacji.

- Warunki stworzone w tym oddziale pozwalają na leczenie najmłodszych pacjentów z najbardziej zakaźnymi chorobami. Choroby takie jak denga czy gorączka krwotoczna nie zdarzają się w Polsce często, niemniej są miejsca na świecie, gdzie występują powszechnie, i musimy być przygotowani, że pewnego dnia mogą zostać przywleczone i do nas - powiedziała PAP wojewódzka konsultantka ds. chorób zakaźnych prof. Anna Piekarska.

Podkreśliła, że pacjenci z najbardziej zakaźnymi chorobami muszą być izolowani w szczególny sposób, przede wszystkim po to, by zapewnić bezpieczeństwo innym chorym oraz personelowi szpitala. Nie wystarczy umieszczenie ich w osobnej sali, niezbędne są odrębne węzły sanitarne, specjalny obieg powietrza, wyciągi.

Jak poinformowała dyrektor szpitala Małgorzata Majer, otwarcie oddziału pediatrycznego jest ostatnim etapem projektu realizowanego ze środków unijnych od 2007 roku, którego celem było stworzenie Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych. Wcześniej na terenie szpitala zmodernizowano trzy oddziały chorób zakaźnych dla dorosłych i jeden dla dzieci.

Najbliższe plany zakładają wydzielenie specjalnego pododdziału dla dzieci z wirusem HIV. W szpitalu działa już pododdział dla dorosłych chorych na AIDS. Majer powiedziała PAP, że czasem trafiają tam matki, których dzieci również są zakażone.

Obok zmodernizowanych oddziałów w ramach projektu uruchomiono wcześniej izolatorium z jedynym w regionie stanowiskiem do dializy wątrobowej, która jest zabiegiem ratującym życie w ciężkich zatruciach, poradnię i izbę przyjęć, działy diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej z tomografią komputerową.

Przebudowa i wyposażenie centrum kosztowało ponad 34 mln zł, z czego prawie 23 mln to środki unijne - poinformowała Majer. Pozostała kwota to wkład własny szpitala oraz środki z budżetu województwa.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH