Łódź: na targach o nowościach w rehabilitacji

Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego "Rehabilitacja" zgromadziły wystawców i fachowców w tej dziedzinie z całej Europy.

Tegoroczna, 18. edycja imprezy, jednej z największych tego typu w Europie, zgromadziła ponad 250 wystawców m.in. z Polski, Włoch, Szwajcarii, Danii, Rosji i Czech. Towarzyszy jej VII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, w którym bierze udział 1200 lekarzy.

Obok sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, wspomagającego i ułatwiającego życie niepełnosprawnym, na targach prezentowane są także najnowocześniejsze osiągnięcia z dziedziny profilaktyki, diagnozowania, leczenia i rehabilitacji. W sumie swoje premiery ma ponad 50 prezentowanych urządzeń i rozwiązań.

Na wystawie można zobaczyć m.in. system telenawigacji dla osób niewidomych skonstruowany przez naukowców Politechniki Łódzkiej. Osoba niewidoma wyposażona w niewielkie urządzenie zawierające kamerę i odbiornik GPS oraz w słuchawki i mikrofon, może być prowadzona przez operatora.

– Operator poprzez łącze teleinformatyczne może obserwować drogę naprzeciwko osoby niewidomej, a dzięki połączeniu głosowemu może ostrzegać ją o przeszkodach czy komentować, jak wygląda otoczenie. Istnieje też możliwość lokalizacji osoby niewidomej na terenie miasta, dzięki czemu można skuteczniej prowadzić ją do celu – mówi Paweł Strumiłło, kierownik zakładu elektroniki medycznej Politechniki Łódzkiej.

System jest obecnie testowany. Koszt takiego urządzenia, gdyby trafił do produkcji przemysłowej, miałby wynosić kilkaset złotych.

Naukowcy z PŁ prezentują także unikatowy telefon komórkowy z oprogramowaniem umożliwiającym udźwiękowienie menu; dzięki temu rozwiązaniu osoby niewidome mogą szybciej i efektywniej korzystać z telefonu. Telefon ma także m.in. funkcje rozpoznawania kolorów.

Inny wynalazek specjalistów z łódzkiej Politechniki to interfejs człowiek – komputer sterowany mruganiem, przeznaczony dla osób sparaliżowanych ruchowo. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, za pomocą zamierzonych mrugnięć, można sterować komputerem i m.in. nawigować po internecie, pisać teksty, a nawet kontrolować za pomocą komputera inne urządzenia domowe. System pobrało z sieci już ponad 12 tys. osób.

Targom towarzyszy kilkanaście konferencji oraz warsztatów, w których rokrocznie bierze udział kilka tysięcy lekarzy, fizjoterapeutów, przedstawiciele ośrodków odnowy biologicznej i sanatoriów, pedagogów i osób pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi.

18. Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego „Rehabilitacja” potrwają do 25 września br. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH