Łódź na niebiesko w Światowym Dniu Wiedzy nt. Autyzmu Fot. Archiwum

"Dzień niebieski" w Filharmonii Łódzkiej, podświetlona ściana w Manufakturze i wozy strażackie przystrojone znakami akcji "Polska Na Niebiesko" - to niektóre z wydarzeń łódzkiej odsłony obchodów przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić.

Niebieski to kolor solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Od kilku lat najbardziej rozpoznawalne na świecie obiekty podświetlane są na ten kolor z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Dzień ten rozpoczyna także Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Do akcji przyłączy się w tym roku m.in. Filharmonia Łódzka. Jak poinformowała PAP Dominika Jakubowska z FŁ, celem projektu jest włączenie osób dysfunkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem osób autystycznych i ich rodzin w życie muzyczne. - Chcemy uświadomić problem wykluczenia tej grupy społeczeństwa studentom, organizatorom życia muzycznego oraz społeczeństwu w ogóle oraz przyczynić się do integracji osób autystycznych z osobami zdrowymi za pomocą muzyki - wyjaśniła Jakubowska.

W ramach akcji przedstawione zostaną najnowsze trendy i techniki muzykoterapii neurologicznej w pracy z osobami autystycznymi. Zaplanowano także spotkanie, warsztaty i dyskusję dla rodziców osób ze spektrum autyzmu, warsztaty z dramy dla dorosłych oraz warsztaty dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Na zakończenie Aleksandra Szałek pokaże monodram "Przyjąć NIE", będący głosem w sprawie ludzi dotkniętych autyzmem. Przedstawienie powstało do wiersza Oli - dziewczyny z Zespołem Aspergera, w którym opisuje co przeżywa człowiek dotknięty autyzmem - niezrozumiany i odrzucony.

Kolor niebieski zdominuje także tego dnia łódzką Manufakturę. Jak zapowiada Karolina Rybus z łódzkiej Fundacji Jaś i Małgosia, która na co dzień pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom, przez cały dzień czynne będzie niebieskie atelier, w którym każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie i udostępnić je na swoim profilu na Facebooku.

Rodzice z łódzkiego Klubu JiM rozdawać będą niebieskie ulotki oraz balony z helem i świecące, niebieskie glow sticki, a straż pożarna zjawi się wozami przystrojonymi w znaki akcji "Polska Na Niebiesko". Wieczorem na niebiesko rozbłyśnie jedna ze ścian Manufaktury, zaświecą glow sticki a w niebo polecą balony. Rodzice, dzieci i Wielki Chór Młodej Chorei wykonają specjalnie na ten dzień napisaną piosenkę "Niebieski świat nam się śni".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH