Łódź: innowacyjne urządzenie pomaga w trakcie wszczepiania endoprotezy Innowacyjne urządzenie do pomiaru zmiany położenia kości udowej podczas wstawienia endoprotezy; FOT. PAP

Innowacyjne urządzenie do pomiaru zmiany położenia kości udowej podczas operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego skonstruowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Jego zastosowanie skraca czas operacji i daje większe gwarancje, że pacjenci po zabiegu nie będą mieli problemów z chodzeniem.

Wynalazek opatentował zespół naukowców pod kierunkiem prof. Leszka Podsędkowskiego z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn PŁ. Prof. Podsędkowski podkreśla, że operacje wstawienia endoprotezy stawu biodrowego są zabiegami wykonywanymi na świecie niemal rutynowo - rocznie przeprowadza się ich ok. 2 mln.

- Natomiast cały czas jeszcze nie do końca jest rozwiązany problem dokładnego pomiaru zmiany długości nogi, która następuje w wyniku wstawienia endoprotezy. Po prostu po wstawieniu tej endoprotezy noga może być czasami troszeczkę dłuższa, lub krótsza. Problem ten zgłosili nam sami chirurdzy, konkretnie dr n. med. Michał Panasiuk, praktyk w zakresie aloplastyki stawu biodrowego, który współpracował z nami przy tworzeniu urządzenia - opisał w rozmowie z PAP naukowiec.

Statystyki pokazują, że ok. 10 proc. pacjentów po operacji ma różnicę w długości nogi powodującą różnego rodzaju dolegliwości.

- Wszystko zależy od doświadczenia chirurga, ale chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której będzie to znacznie mniejszy procent, czy też wręcz wszyscy pacjenci będą mogli mieć gwarancję, że ten błąd będzie najwyżej na poziomie do 3 mm, czyli nieodczuwalny - wyjaśnił prof. Podsędkowski.

Dotychczas stosowane narzędzia utrudniają sam zabieg, a także wydłużają czas operacji. Łódzcy naukowcy opracowali innowacyjne, jednorazowe urządzenie, które umożliwia pomiar w bardzo krótkim czasie. Urządzenie ma 10 cm długości, waży ok. 40 g, jest w pełni elektroniczne, z wyświetlaczem cyfrowym.

- Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że jest ono bardzo dokładne, a zarazem demontowalne. Umożliwia pomiar z dokładnością poniżej 1 mm, czego nie mają inne dotychczasowe urządzenia. Jest oparte tylko na elementach, które montuje się do pacjenta, wręcz w ranie operacyjnej, a co za tym idzie nie przeszkadza chirurgowi w zabiegu i nie powoduje zakłócenia typowej procedury chirurgicznej. Po prostu jest bardzo proste i łatwe w użyciu - tłumaczy twórca wynalazku.

Rozpoczynając operację, po odsłonięciu kości na stawie biodrowym, chirurg montuje specjalne znaczniki do kości biodrowej i do kości udowej, na których następnie zaczepia ramię pomiarowe. Mierzy ono wstępne parametry przed dokonaniem operacji. Następnie jest ono zdejmowane, a chirurg montuje protezę. Później dokonuje pomiaru wtórnego, który pokazuje, o ile zmieniła się ta długość w stosunku do pierwotnego pomiaru. Jeżeli ta zmiana jest niewielka, to kończy operację, jeśli wynik pomiaru jest niezadowalający, zmienia elementy wymienne stawu biodrowego - główkę czy szyjkę tak, żeby lepiej je dopasować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH