Łódź: fundacja podarowała dziecięcemu oddziałowi psychiatrycznemu monitoring

Monitoring ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa małych pacjentów przebywających na dziecięcym oddziale psychiatrycznym Szpitala im. Babińskiego w Łodzi.

System przekazała szpitalowi Fundacja "Słonie na balkonie", która od dwóch lat wspiera ten oddział. Złożony z 16 kamer system został już zainstalowany na oddziale, a w czwartek (6 marca) nastąpiło jego oficjalne przekazanie szpitalowi.

Dziecięcy oddział psychiatryczny w Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ im. J. Babińskiego to jedyny taki oddział dla dzieci do 13. roku życia w regionie łódzkim. Na zamkniętym oddziale przebywa 30 dzieci, a w skali roku z pomocy korzysta ok. 250 małych pacjentów.

- To jest miejsce, które ma wiele potrzeb, ze względu na to, że psychiatria w Polsce jest obszarem bardzo mało dofinansowanym. Jedną z bardziej naglących potrzeb było zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, które przebywają na oddziale zamkniętym - powiedziała Joanna Paduszyńska, prezes Fundacji.

Część dzieci trafia na zamknięty oddział z powodu zachowań autodestrukcyjnych np. samookaleczania lub wypowiadanych myśli samobójczych, część też jest przywożona karetką bezpośrednio po próbie samobójczej.

- Ważne jest, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo w momencie, kiedy trafiają na ten oddział, bo samo przekroczenie progu szpitala nie sprawia, że te myśli odchodzą - dodała.

Przez cały 2013 rok, który Fundacja nazwała "rokiem bezpieczeństwa dzieci", organizowane były akcje, podczas których zbierano fundusze na monitoring, o który prosili lekarze i pielęgniarki opiekujące się dziećmi.

Fundacji udało się zebrać pieniądze i zainstalować system kamer, które obserwują wszystkie pokoje, świetlicę, korytarze, wejście do łazienki; dostęp do podglądu mają pielęgniarki i lekarze pracujący na oddziale. Dzięki temu jest możliwość stałej obserwacji dzieci 24 godziny na dobę. Koszt monitoringu to ok. 25 tys. zł.

Fundacja "Słonie na balkonie" od dwóch lat pomaga dzieciom z oddziału psychiatrycznego w Łodzi. Zakupiła wagę medyczną, ponieważ na oddziale przebywają dzieci z zaburzeniami odżywiania, pomogła także w wyremontowaniu łazienki, a dzięki pomocy studentów ASP na ścianach oddziału pojawiły się baśniowe postacie.

W weekendy Fundacja prowadzi terapię zajęciową dla dzieci krzywdzonych, które były świadkami lub ofiarami przemocy oraz zajęcia dla dzieci, które mają problemy z zachowniami autodestrukcyjnymi i agresywnymi. W tygodniu zespół szpitala wspierają wolontariusze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH