Łódź: ciasno, bo sprzętu rehabilitacyjnego przybywa

Stowarzyszenie Łódzkiej Opieki Paliatywnej i Długoterminowej

Kłopot w tym, że w magazynie brakuje już miejsca na kolejne zakupy.

Stowarzyszenie działa bardzo aktywnie. Organizuje m.in. grupy wsparcia dla rodzin, które utraciły bliskich, koncerty charytatywne i zbiórki pieniędzy. W czasie zbiórki zakończonej w czerwcu tego roku udało się zebrać ponad 8 tys. zł, za które zakupiono 36 materaców przeciwodleżynowych, 2 ssaki elektryczne i koncentrator tlenu.

– Wynajmujemy od prywatnego właściciela lokal przy ul. Organizacji WiN o powierzchni 80 m kw. Mieści się w nim zarówno wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, jak i nasze biura, a także sala spotkań dla grupy wsparcia. Jest ciasno. Zabiegamy u władz miasta o większe pomieszczenie, dzięki któremu będziemy mogli działać jeszcze bardziej aktywnie i uzupełniać w sprzęt naszą wypożyczalnię. Korzystanie jest bezpłatne, można się do nas zgłaszać w środy w godzinach 18-20 – informuje Ewa Maciejewska, prezes założonego w 2007 roku Stowarzyszenia „Żyć Godnie”.

Jako organizacja pożytku publicznego Stowarzyszenie może uzyskać od gminy lokal poza przetargiem. Cóż jednak z tego, skoro obecnie nie ma w Łodzi wolnych lokali komunalnych. Pani prezes nie traci jednak nadziei, że wkrótce coś się zwolni i jej organizacja rozwinie skrzydła.

W Łodzi jest kilka stowarzyszeń zajmujących się opieką paliatywną. Współpracują ze sobą, bo mają wspólne cele. Oprócz niesienia bezpośredniej pomocy potrzebującym (np. jak w przypadku „Żyć Godnie” poprzez wsparcie psychologa oraz zaopatrzenie w środki pielęgnacyjne i ortopedyczne) niemniej ważna jest działalność informacyjna.

Stowarzyszenie „Żyć Godnie” wydało np. broszurę informacyjną o tym, gdzie szukać pomocy w traumatycznych momentach związanych z chorobą nowotworową. Jest rozdawana na koncertach charytatywnych, w czasie zbiórek pieniędzy i kolportowana wśród rodzin pacjentów.

- Świadomość społeczeństwa na temat opieki paliatywnej jest coraz wyższa. Dzięki przychylności otoczenia łatwiej się nam pracuje i możemy zrobić więcej dla potrzebujących pomocy w najtrudniejszych momentach życiowych– tłumaczy Ewa Maciejewska

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH