Łódź: chcą wszczepiać kardiowertery i rozruszniki serca w ciągu 24 godzin

W Łodzi ruszy pierwszy w Polsce program zapobiegania nagłym zgonom sercowym w ramach profilaktyki wtórnej.

Jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Janczyk, rzecznik Urzędu Miasta Łodzi, nagły zgon sercowy jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w woj. łódzkim. W 2010 r. z tego powodu może umrzeć nawet ok. 2,5 tys. mieszkańców.

By temu przeciwdziałać, lekarze z pięciu szpitali, pod kierownictwem profesora Jarosława Drożdża, opracowali Regionalny Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym „Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi”.

Program zakłada, że każdy pacjent kardiologiczny, jak również każdy z zagrożeniem życia, np. nieprzytomny lub z migotaniem przedsionków, będzie miał szansę uzyskać pomoc poza kolejnością w jednym z pięciu wyznaczonych szpitali. Istota wdrażanego od 1 października programu polega na tym, aby takim pacjentom jak najszybciej wszczepić kardiowerter-defibrylator lub rozrusznik serca.

W realizacji programu mają wziąć udział cztery szpitale z Łodzi: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM, Państwowy Szpital Kliniczny nr 3 im. Sterlinga, Klinika Kardiologii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika, a także Szpital Rejonowy w Piotrkowie.

– Jest to pierwszy w Polsce program zapobiegania nagłym zgonom sercowym w ramach tzw. profilaktyki wtórnej. Jest on programem o podobnym znaczeniu do funkcjonującego dotychczas programu leczenia ostrych zespołów wieńcowych i zapewnia całościową wysokospecjalistyczną opiekę kardiologiczną dla mieszkańców województwa łódzkiego – zaznacza Wojciech Janczyk.

Program uzyskał poparcie Wojewody Łódzkiego, władz Samorządu Województwa Łódzkiego i władz miasta Łodzi oraz konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Szpitale z całego województwa otrzymały zalecenie, aby pacjentów w objawami sercowymi w ciągu 24 godzin kierować do jednej placówek biorących udział w programie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH