Łódź: "Otulinka" otacza kompleksową opieką terapeutyczną wcześniaki i ich rodziców Łódzka placówka i program wspierać ma także rodziców i opiekunów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Otulinka" to pierwszy w Polsce ośrodek, w którym kompleksową opieką terapeutyczną tuż po opuszczeniu szpitala objęte są wcześniaki oraz noworodki z podejrzeniem zaburzeń rozwojowych. Łódzka placówka i program wspierać ma także ich rodziców i opiekunów. Obecnie z pomocy korzysta już 22 dzieci.

- W pierwszych, kluczowych tygodniach życia, chcemy zapewnić najmłodszym pacjentom szybką i kompleksową terapię już od momentu opuszczenia szpitala, w trakcie ich oczekiwania na przyjęcie do placówki świadczącej usługi w ramach kontraktu z NFZ - mówiła prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat", w której działa "Otulinka", Izabela Jachim-Kubiak.

Na świecie już co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak czyli noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży. W Polsce częstość występowania przedwczesnych urodzeń jest na poziomie 6 proc., natomiast w województwie łódzkim - 8 proc. Liczba różnych powikłań i ryzyko wystąpienia zaburzeń będących następstwem wcześniactwa ma znaczny wpływ na późniejszy rozwój dzieci. Dlatego - zdaniem neonatologów - niezbędne jest zapewnienie kompleksowej i stałej opieki specjalistycznej wcześniakom oraz noworodkom zagrożonym zaburzeniami rozwoju przynajmniej do trzeciego roku życia.

Dla zapewnienia dzieciom przedwcześnie urodzonym ciągłości opieki już od momentu opuszczenia szpitala łódzka Fundacja Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat" opracowała wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami oraz noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju i ich rodzinami - "Otulinka".

W ramach programu powstał specjalistyczny ośrodek, który zapewniać ma skierowanym do niego noworodkom oraz ich rodzicom kompleksową opiekę terapeutyczną zespołu lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów, neurologopedów czy psychologów.

- Dzieci te bardzo często przebywają długotrwale na oddziale neonatologicznym i rodzic, wychodząc z takiego oddziału, zostaje skierowany do szeregu placówek medycznych. Wiemy, że jest wtedy zagubiony (...), rodzice czują się zagrożeni, niepewni w nowej sytuacji. Dlatego staramy się im pomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości - podkreśla prezes Fundacji "Kolorowy Świat".

Według niej często rodzice wcześniaków po opuszczeniu przez dzieci oddziałów neonatologicznych, muszą czekać nawet 2-3 miesiące na przyjęcie noworodka wymagającego specjalistycznej opieki do dziennego oddziału rehabilitacji w ramach NFZ. - Dla tych dzieci jest to stracony czas - podkreśliła. Dlatego też program adresowany jest do najmłodszych do 4. miesiąca życia (wieku skorygowanego), które uzyskują pomoc w ośrodku bez zbędnego oczekiwania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH