Łódź: Ośrodek Przeszczepów Szpiku potrzebuje dwa razy więcej łóżek Fot. Archiwum

Podwojenie liczby łóżek hematologicznych to największa potrzeba łódzkiego Ośrodka Przeszczepów Szpiku (OPS). W jedynej w regionie placówce, która obchodzi 5-lecie istnienia, miał właśnie miejsce 400. przeszczep szpiku.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Tadeusz Robak, dysponujący 48. łóżkami Ośrodek Przeszczepów Szpiku w Szpitalu im. Kopernika nie zaspokaja potrzeb związanych z leczeniem pacjentów z nowotworami i innymi chorobami krwi. To jedyna w regionie placówka obejmująca opieką hematologiczną 2,8 mln mieszkańców woj. łódzkiego oraz pacjentów z innych województw, m.in. kujawsko-pomorskiego, które nie posiada własnego ośrodka o takim profilu.

- Rozwój transplantologii sprawia, że potrzebujemy więcej łóżek do hospitalizacji. Wykonywanie przeszczepów to nie tylko sam zabieg i pobyt w szpitalu przez miesiąc lub dwa, ale również częste późniejsze pobyty spowodowane powikłaniami - tak jest wszędzie na świecie - wyjaśnił.

Zdaniem prof. Robaka, rozwój hematologii nietransplantacyjnej polega na zwiększaniu agresywności terapii, co związane jest z powikłaniami i koniecznością długotrwałych hospitalizacji. - Obecnie oczekiwanie w kolejkach zajmuje pacjentom do sześciu tygodni. Aby te kolejki zlikwidować, potrzebujemy ok. 40 nowych łóżek. A musimy je zlikwidować, ponieważ wydłużanie przerw między cyklami chemioterapii zmniejsza skuteczność leczenia i zwiększa ryzyko śmierci - zaznaczył.

Drugim problemem wymagającym - w opinii prof. Robaka - pilnego rozwiązania, jest rozwój nieonkologicznej hematologii, zajmującej się zaburzeniami krzepliwości krwi, m.in. hemofilią. - Chorzy na hemofilię wymagają terapii w specjalistycznym ośrodku, który obecnie istnieje de facto na papierze. Pacjenci z hemofilią przyjmowani są w klinice razem z pozostałymi chorymi - dodał.

Dyrektor Szpitala im. Kopernika Wojciech Szrajber podkreślił, że pięć lat temu ośrodek "startował od poziomu baraku, w którym działała klinika".

Budowa łódzkiego OPS rozpoczęła się w roku 2000, jednak dwukrotnie była wstrzymywana. W 2002 r. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało finansowanie inwestycji. Szpital wyłożył wówczas z własnych środków 440 tys. zł. Ponowna przerwa w budowie nastąpiła rok później, gdy znów zabrakło pieniędzy. Budynek przez kilka lat stał w stanie surowym.

Jednocześnie - mimo trudnych warunków lokalowych - w Klinice Hematologii wykonywane były przeszczepy autologiczne (pacjent sam dla siebie jest dawcą komórek macierzystych pobranych od niego w momencie czasowej remisji choroby). W 2007 roku wznowiono budowę, dzięki umieszczeniu inwestycji w wieloletnim programie inwestycyjnym województwa na lata 2006-13.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH