Litwa: mają informować o miejscach w sanatoriach

W 2011 roku na Litwie wszedł w życie nowy tryb zdrowotnej rehabilitacji dziecięcej i leczenia sanatoryjnego. Zobowiązano lekarzy do informowania rodziców o możliwości skorzystania przez dziecko z sanatorium.

Przyjęcie do wiadomości rodzice mają potwierdzać na piśmie. "Kurier Wileński" opisuje praktyki nieinformowania rodziców przez lekarzy o możliwości skorzystania przez dziecko z leczenia sanatoryjnego, w wyniku czego sanatoria stały puste.

- Pediatrzy nie spieszą z wyznaczaniem rehabilitacji, bo obawiają się przekroczyć limit środków wyznaczonych na leczenie sanatoryjne i rehabilitację dla danej placówki leczniczej - poinformowała gazetę Edita Žiobienė, kontroler ds. Ochrony Praw Dziecka.

Rozszerzono także wykaz chorób podlegających rehabilitacji medycznej. Odtąd będzie się należała również dzieciom z zaburzeniami emocjonalnymi i w zachowaniu, cierpiącym na choroby psychiczne i przejawiającym zachowania agresywne.

Nowością jest również, że rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas rehabilitacji, zanim skończy ono 8 lat. Wcześniej było do 7 lat.

Więcej: www.kurierwilenski.lt

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH