Lista szoków refundowanych dla diabetyków: minister "doprecyzował" wykaz

Dla chorych na cukrzycę wykaz ten zawiera niemal same bardzo złe wiadomości - podkreśla prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wypowiadając się w sprawie wykazu leków refundowanych ogłoszonego 23 grudnia. Wśród chorych na cukrzycę wrze. Przeliczają, że ponoszone przez nich koszty leczenia wzrosną niemal dwukrotnie. Na gwałt umawiają się na wizyty lekarskie i próbują robić zapasy.

Złe wiadomości dla chorych to brak w wykazie pasków testowych do oznaczania stężenia glukozy stosowanych od wielu lat przez około 70 proc. chorych na cukrzycę, wzrost cen szybkodziałających insulin analogowych, które są podstawowymi lekami w terapii cukrzycy typu 1 oraz nie umieszczenie w wykazie ani jednego farmaceutyku z grupy preparatów inkretynowych, bardzo korzystnie działających leków w cukrzycy typu 2.

Zapasy pasków
Piotr Lengiewicz, farmaceuta pracujący w jednej z aptek w Ełku, przyznaje, że zarówno pacjenci, jak i aptekarze, są zszokowani przedstawionym wykazem leków refundowanych.

- Z dnia na dzień z listy leków refundowanych wypadło kilkaset leków. Zabrakło na niej np. pasków testowych do oznaczania stężenia glukozy stosowanych przez blisko 70 proc. chorych na cukrzycę. Pacjenci są zaniepokojeni i zdezorientowani. Na gwałt szukają lekarzy i próbują robić zapasy - alarmuje Piotr Lengiewicz.

Wylicza, że chory na cukrzycę zużywa do 5 opakowań pasków miesięcznie. Od 1 stycznia 2012 roku zapłaci za każde opakowanie około 50 zł.

- W niektórych aptekach miesięcznie sprzedaje się w tym gorącym okresie około 500 opakowań tylko jednego rodzaju pasków, a w sumie z wykazu zniknęło ich sześć rodzajów. Jaka to będzie skala w całej Polsce? - pyta farmaceuta.

1 mld zł "oszczędności”
Jak wskazuje, chorzy na cukrzycę będą musieli ponosić wyższe koszty samokontroli glikemii. Jeśli wybiorą korzystanie z refundowanych pasków testowych, będą musieli nabyć nowe glukometry.

- Niemożliwe jest dostarczenie nowych glukometrów prawie milionowi chorych w ciągu tych paru dni, które zostały do końca roku, a od 1 stycznia ofiarowanie ich pacjentom bezpłatnie będzie niezgodne z prawem. To kolejny wydatek dla chorych na cukrzycę - mówi farmaceuta.

Dodaje, że Ministerstwo Zdrowia postawiło sobie za zadanie zaoszczędzenie 1 miliarda złotych na refundacji leków i oszczędza, ale o tym, jakie będą straty w zdrowiu obywateli już nie pomyślało.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD, potwierdza, że od 1 stycznia chorzy będą zmuszeni albo ponieść bardzo wysokie koszty związane z samokontrolą glikemii, albo nabyć nowy glukometr, do którego paski testowe będą refundowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH