Lipcowe rocznice w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Fot. Archiwum

25 lat temu, 16 lipca 1992 roku, prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy. Dzień później taką operację wykonał u pierwszego w Polsce dziecka. Przeprowadzając te pionierskie operacje, prof. Skarżyński otworzył nowy rozdział o historii otochirurgii.

Po operacji w 1992 roku ruszył - rozpoczęty rok wcześniej w Polsce - program leczenia głuchoty. Właśnie na potrzeby tego programu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego powstał pierwszy w Polsce i drugi w Europie Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących ”Cochlear Center”, który miał zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.

Dziesięć lat po wszczepieniu pierwszego w Polsce implantu ślimakowego osobie całkowicie niesłyszącej prof. Henryk Skarżyński podjął się przełamania kolejnej bariery - podjął się leczenia pacjentów z częściową głuchotą. 12 lipca 2002 roku prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej z częściową głuchotą. Tym samym rozpoczął się nowy program "Leczenia Częściowej Głuchoty".

Lipiec to miesiąc, na który przypadają najważniejsze w historii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu rocznice. W 2017 roku aż trzy: 15. rocznica przeprowadzenia pierwszej w świecie operacji przywracającej słuchu osobie z częściową głuchotą, 20. rocznica rozpoczęcia programu ”Zachowanie istniejących przedoperacyjnych resztek słuchowych” oraz 25. rocznica przeprowadzenia pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego sobie niesłyszącej.

Obecnie Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie otolaryngologii, audiologii i foniatrii. W Instytucie zrealizowano do tej pory ok. 400 tys. procedur chirurgicznych. W ciągu ostatnich 20 lat wprowadzono do codziennej praktyki klinicznej ponad 150 różnych projektów naukowych, w tym praktycznie wszystkie innowacyjne rozwiązania dotyczące obszaru implantologii w otochirurgii.

Polscy pacjenci mają w Instytucie dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Placówka w Kajetanach jest niekwestionowanym liderem na świecie pod względem liczby wykonywanych operacji poprawiających słuch (rocznie ok 15 000 procedur). Pod opieką specjalistów ze Światowego Centrum Słuchu pozostaje obecnie ponad 5,5 tys. użytkowników implantów słuchowych.

Czytaj: www.whc.ifps.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH