
Liczba chorych na AIDS utrzymuje się na wysokim poziomie w Europie; w zeszłym roku liczba zakażeń wzrosła o 8 proc. - wynika z opublikowanego raportu WHO i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Niespełna połowę, 55,5 tys. zakażeń, zgłosiło 51 z 53 krajów regionu, z czego ponad 29 tys. kraje UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a blisko 76 tys. - rosyjskie biuro statystyczne.
Wskaźnik zdiagnozowanych nowych zakażeń HIV wyniósł ogólnie 7,8 na 100 tys. mieszkańców w europejskim regionie WHO, a w regionie UE i EOG - 5,8, przy czym najwyższy - 22 - na wschodzie europejskiego regionu WHO, podczas gdy dla jego zachodniej części wynosi on 6,6, a dla jego centrum - tylko 1,9 - podaje we wstępie raport WHO i ECDC.
Również geograficznie zróżnicowane są sposoby szerzenia się zakażeń: w europejskim regionie WHO główną ich drogą pozostają stosunki heteroseksualne, na obszarze UE i EOG - stosunki między homoseksualnymi mężczyznami, a na wschodzie europejskiego regionu WHO istotną rolę w rozprzestrzenianiu się HIV ma używanie strzykawek przez narkomanów.
"Wysoka i rosnąca liczba przypadków AIDS na Wschodzie (w Europie Wschodniej i Azji Środkowej) wskazuje na późne diagnozowanie zakażeń HIV, niski wskaźnik objęcia zakażonych opieką lekarską i opóźnione rozpoczęcie ratującego życie leczenia" - stwierdzają we wspólnym raporcie ECDC i WHO.
Podczas gdy liczba zachorowań na AIDS w Europie Zachodniej stale spada - o 48 proc. w latach 2006-2012, na wschodzie regionu europejskiego WHO, obejmującego wiele azjatyckich poradzieckich republik, wzrosła o 113 proc. Z danych WHO wynika, że w Rosji żyło w 2011 roku od 730 tys. do 1,3 mln ludzi zakażonych wirusem, podczas gdy w 2001 roku ich liczba wynosiła 510-790 tys.
W Polsce liczba osób z wirusem HIV wzrosła według WHO z 24 tys. (18-32 tys.) w 2001 roku do 35 tys. (28-46 tys.) w 2011 roku.
Odsetek osób w wieku 15-14 lat, u których wykryto obecność HIV, w Polsce kształtuje się powyżej średniej dla krajów UE i EOG, wynoszącej ponad 10 proc., i wynosi ok. 14 proc., co daje szóste miejsce wśród krajów o najwyższym odsetku zakażeń w tej grupie wiekowej w regionie. Najwyższa liczba nowych infekcji w tej grupie wystąpiła w Rumunii - ok. 32 proc.
W 2012 roku dominującym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa HIV w rosnącej liczbie krajów: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Macedonii, na Węgrzech, w Polsce, Serbii i na Słowacji były stosunki seksualne między homoseksualnymi mężczyznami, podczas gdy w Albanii, Czarnogórze i Turcji sposobem tym były stosunki heteroseksualne - podano w raporcie.


- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 14:01 Do Sejmu nie wpuszczono fizjoterapeutów
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych