Lepiej być zdrowym niż chorym, ale demografii nie zmienimy. Opieka geriatryczna wymaga korekt

W ciągu najbliższych 20 lat liczba seniorów w kraju podwoi się. Zdaniem specjalistów już obecny system ochrony zdrowia ma problemy z otoczeniem ich właściwą opieką. A to oznacza, że gdy liczba osób starszych wzrośnie, może on okazać się całkowicie niewydolny. - Dlatego konieczne jest stworzenie kompleksowej polityki dedykowanej seniorom - alarmuje rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

Jak wskazywała Krystyna Kozłowska w trakcie konferencji "Seniorzy w systemie ochrony zdrowia" zorganizowanej w środę (14 listopada) z okazji Dnia Seniora, w kraju brakuje oddziałów geriatrycznych i lekarzy tej specjalizacji, a przede wszystkim umiejętnej koordynacji terapii pacjentów geriatrycznych.

W efekcie do jej biura od stycznia do sierpnia 2012 r. wpłynęło - 27 tys. zgłoszeń pacjentów, z czego ponad 30 proc. to skargi pacjentów powyżej 60. roku życia.

Seniorzy piszą do rzecznika
Na co skarżą się seniorzy?

- Osoby starsze czują się dyskryminowane w prawach do świadczeń zdrowotnych, mają problemy z dostępem do dokumentacji medycznej i informacji - mówi nam Marzanna Bieńkowska, z biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Dodaje: - W przypadku świadczeń medycznych osoby starsze skarżą się na utrudniony dostęp do lekarza rodzinnego, co wynika m.in. z braku możliwości zarejestrowania się na wizytę przez telefon. Seniorzy zgłaszają też do biura rzecznika trudności z uzyskaniem od lekarza POZ skierowania na badanie np. poziomu glukozy czy cholesterolu.

Inne problemy to: długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz badania diagnostyczne jak USG czy echo serca, utrudniony dostęp do specjalistów w ramach wizyty domowej, wyznaczanie odległych terminów zabiegów rehabilitacyjnych.

Najpierw diagnoza
Jak podkreślają eksperci, w celu sprostania potrzebom zdrowotnym zwiększającej się liczby osób starszych z chorobami typowymi dla wieku podeszłego, konieczne jest zwiększenie w kraju liczby specjalistów z zakresu geriatrii, a także liczby zakładów opieki zdrowotnej o profilu geriatrycznym.

Przypomnijmy, że Rządowa Rada Ludnościowa (organ doradczy Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej) w projekcie "Założeń polityki ludnościowej w Polsce 2012 roku" przedstawianym podczas II Kongresu Demograficznego 2012 zwracała uwagę, że "funkcjonujący system opieki zdrowotnej i społecznej nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowany do potrzeb tej populacji, gdyż oferuje zdezintegrowane, rozproszone i niespójne świadczenia".

"System nie spełnia standardów podejścia geriatrycznego - powszechności, jakości, dostępności i kompleksowości zaspokajania złożonych potrzeb zdrowotnych osób w zaawansowanym wieku" - napisano w dokumencie, przywołując ocenę zespołu ds. geriatrii przy ministrze zdrowia, który przygotował kompleksowy program strategii rozwoju geriatrii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH