Lekki uraz głowy u dzieci - propozycja algorytmu postępowania klinicznego

Streszczenie artykułu "Lekki uraz głowy u dzieci - propozycja algorytmu postępowania klinicznego" (Medycyna Wieku Rozwojowego, 2010, XIV, 1).

Cele pracy: Ocena aspektów epidemiologicznych i klinicznych lekkich urazów głowy (LUG) u dzieci, określenie czynników ryzyka wystąpienia wczesnych powikłań tych urazów oraz podjęcie próby opracowania algorytmu postępowania klinicznego.

Materiał i metody: Badaniami objęto wszystkie dzieci w wieku od 3 do 18 lat zgłaszające się do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej w Grudziądzu w latach 2005-2006 z powodu izolowanego LUG. Do badania zakwalifikowano 884 dzieci.

Analizie poddano dokumentację medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących okoliczności urazu, objawów klinicznych przedmiotowych i podmiotowych, postępowania diagnostycznego i wyników badań obrazowych oraz oceny sposobu postępowania, jak i wczesnych wyników leczenia.

Wyniki: Niepamięć okołourazową i/lub utratę przytomności stwierdzono w 88 przypadkach (9,3%). Zdjęcie radiologiczne czaszki wykonane w 486 przypadkach wykazało złamanie u czworga dzieci. 473 (53,5%) dzieci zostało zakwalifikowanych do leczenia w warunkach szpitalnych, a 411 (46,5%) dzieci zostało wypisanych do domu z zaleceniem prowadzenia dalszej obserwacji przez rodziców. U 82 dzieci wykonano badanie tomograficzne głowy, które wykazało obrażenia śródczaszkowe w 11 przypadkach.

Żadne z dzieci, zarówno z grupy pacjentów hospitalizowanych, jak i poddanych obserwacji w domu nie wymagało interwencji neurochirurgicznej.

Wnioski: Na podstawie badań własnych słusznym wydaje się wyodrębnienie u dzieci pojęcia – minimalnego urazu głowy, którego kryteria stanowią prawidłowy stan neurologiczny i świadomości oraz brak utraty przytomności i niepamięci wstecznej. Rozpoznanie minimalnego urazu może stanowić podstawę do odstąpienia od badań obrazowych i hospitalizacji. Natomiast wystąpienie utraty przytomności, niepamięci wstecznej czy drgawek wskazuje na konieczność wykonania badania tomograficznego lub/i hospitalizacji pacjenta zgłaszającego się z takimi objawami.

Badanie radiologiczne głowy odgrywa minimalną rolę w ocenie następstw LUG u dzieci. Przedstawiony przez nas algorytm postępowania diagnostycznego i leczniczego dla dzieci z LUG, dostosowany do warunków funkcjonowania oddziałów chirurgii dziecięcej w Polsce, wydaje się w pełni uzasadniony.

Cały artykuł dostępny na stronie: http://medycynawiekurozwojowego.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH