Lekarze ze Stanów operowali w Poznaniu innowacyjną metodą

Wolontariusze z USA pomogli poznańskim chirurgom w bardzo trudnym zabiegu korekcji kręgosłupa z zastosowaniem osteotomii. Wadę kręgosłupa udało się skorygować w 50 proc.

Unikatową operację kręgosłupa u 12-letniego pacjenta przeprowadzili w poniedziałek (30 marca) w Poznaniu lekarze Kliniki Ortopedii Dziecięcej Szpitala im. Wiktora Degi wraz z lekarzami z USA z organizacji Global Spine Outreach (GSO).
Dzięki niej chory genetycznie nastolatek ze skoliozą będzie mógł normalnie funkcjonować.

Global Spine Outreach to organizacja zrzeszająca światowych specjalistów medycznych, oraz wolontariuszy, którzy pomagają pacjentom ze skoliozą i innymi schorzeniami kręgosłupa na świecie.

Zagraniczni eksperci wraz z polskimi lekarzami do środy przeprowadzą serię 11 operacji w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Goszczący po raz trzeci w Polsce lekarze z GSO pracują przy użyciu rzadko stosowanych w naszym kraju metod.

W poniedziałek zoperowany został 12-letni Mateusz, który do szpitala trafił ze skrzywieniem kręgosłupa wynoszącym 140 stopni. Chorujący na zespół Williamsa nastolatek przeszedł skomplikowaną operację.

- Skolioza Mateusza była bardzo duża i szybko postępująca. Przed operacją w szpitalu zmniejszono mu ją do ok. 100 stopni, dziś udało się zmniejszyć ją jeszcze o ponad połowę - powiedziała PAP matka chłopca Marta Janicka.

Chłopiec przeszedł zabieg korekcji skoliozy, z zastosowaniem osteotomii, czyli przecięcia kości kręgosłupa. Operacja ma umożliwić 12-latkowi normalne funkcjonowanie.

- Mateusz ma wszczepiony implant do kręgosłupa, który nie pozwoli mu się z powrotem krzywić. Implant jest tak zbudowany, że będzie rósł wraz z synem. Od lekarzy usłyszałam, że bez sprzętu, który przywieźli goście z USA na pewno nie udałoby się przeprowadzić tak zaawansowanego zabiegu - dodała.

Do środy zoperowanych zostanie ośmioro dzieci i troje dorosłych pacjentów. Innowacyjność stosowanych metod zabiegowych polega na tym że całą wadę kręgosłupa usuwa się lub niweluje podczas jednej operacji.

- Pomoc gości z zagranicy rezerwujemy dla chorych z kręgosłupami o bardzo dużym stopniu deformacji, gdy operacja wymaga nie tylko dużego doświadczenia, ale także zastosowania zaawansowanego narzędzi monitorujących jej przebieg. Takie operacje wiążą się z dużym ryzykiem uszkodzenia struktur nerwowych kręgosłupa. Dzięki doświadczeniu naszych gości, ich sprzętowi, pacjenci mogą uniknąć powikłań - powiedział w poniedziałek PAP lekarz Paweł Główka z poznańskiego szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH