Lekarze: wiedza o dziecięcej opiece paliatywnej jest niewielka

Wiedza o opiece paliatywnej dzieci jest w Polsce jeszcze niewielka i są problemy z organizowaniem jej w placówkach specjalistycznych - mówili lekarze podczas rozpoczętej w czwartek (18 października) konferencji "Pediatryczna Opieka Paliatywna - problemy stare i nowe". Konferencja naukowo-szkoleniowa potrwa do soboty (20 października), odbywa się w Przewięzi (woj. podlaskie).

- Skoro ta wiedza nie jest duża, lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami - stwierdził Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które organizuje konferencję.

W Przewięzi spotkało się około 100 osób - lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną. Tematyka konferencji dotyczy stosowanych metod paliatywnej terapii w onkologii dziecięcej, leczeniu żywieniowym, wybranych zagadnień paliatywnej opieki perinatalnej i neurologicznej. Będą także poruszane zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

- Po raz pierwszy w naszym regionie organizujemy ogólnopolską konferencję, w której uczestniczą hospicja dziecięce z całej Polski. Chcemy spotkać się, by skonsultować nasze dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu opieki paliatywnej u dzieci z ciężkimi chorobami - powiedział Kuć.

W czwartek (18 października) uczestnicy konferencji wysłuchali cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. W piątek (19 października) będą rozmawiać o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane).

Sobota (20 października) będzie poświęcona hospicjom perinatalnym - dla kobiet, które wiedzą, że urodzą ciężko chore dziecko. W Polsce prawdopodobnie jest tylko jedno miejsce, które oferuje im pomoc - Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

Jak poinformował Kuć, Białostockie Hospicjum dla Dzieci jest zainteresowane wiedzą i doświadczeniami w tej dziedzinie, gdyż kierownictwo zastanawia się nad zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. Dodał, że to nowa dziedzina medycyny w Polsce.

- Są kobiety, które mogłyby dokonać aborcji w takim przypadku, ale z różnych względów tego nie robią i nimi musimy się zająć, bez względu na to, ile będzie żyło dziecko - kilka godzin, tygodni czy miesięcy. W Polsce muszą powstawać takie miejsca, gdzie będą miały fachową opiekę - dodał Kuć.

Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH