Radio Zet/Rynek Zdrowia | 02-12-2014 08:53

Lekarze walczą o życie wyziębionego 2-latka; jest nadzieja

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu walczą o życie 2-letniego chłopca, który doznał hipotermii głębokiej. Dziecko jest utrzymywane w stanie śpiączki.

Jak już pisaliśmy, w niedzielę (30 listopada) nad ranem chłopiec z podkrakowskich Radziejowic wymknął się z domu i spędził na mrozie kilka godzin. Dziecko, nieprzytomne z wyziębienia, odnalazł policjant, w odległości ok. 600 metrów od domu.

Zmierzona podczas akcji reanimacyjnej temperatura ciała dziecka wynosiła zaledwie 12 stopni.

Lekarze podejrzewali, że przy takim wychłodzeniu mózg chłopca mógł ulec uszkodzeniu z powodu niedotlenienia. Badanie tomografem wykazało jednak, że mózg działa prawidłowo.

Specjaliści przyznają, że z takim przypadkiem głębokiej hipotermii nie miał do czynienia nikt na świecie. Z danych wiadomo, że jak dotąd najniższa temperatura ciała pacjenta, którego udało się uratować z głębokiej hipotermii wynosiła 13,7 stopnia C.

W poniedziałek (1 grudnia) lekarzom udało się zakończyć zabieg podwyższenia temperatury ciała dwulatka, zdecydowali się na odłączenie chłopca od sztucznego płucoserca, które do tej pory ogrzewało jego krew.

Jak poinformowała rzeczniczka szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu Magdalena Oberc, stan chłopca wciąż jest ciężki, wciąż przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Czytaj też. Kraków: lekarze walczą o życie 2-latka po hipotermii głębokiej

Nie przeprowadzono jeszcze badań, by dowiedzieć się, czy wychłodzenie organizmu doprowadziło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. O jego powrót do zdrowia walczy kilkunastu lekarzy, którzy we wtorek (2 grudnia)  najprawdopodobniej wybudzać go będą ze śpiączki farmakologicznej

Więcej: www.radiozet.pl