Lekarze rodzinni do RPD: naprawdę potrafimy leczyć dzieci FOT. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0)

Środowisko lekarzy rodzinnych wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec wypowiedzi Rzecznika Praw Dziecka, kwestionujących ich kompetencje w odniesieniu do leczenia dzieci.

W wystąpieniu do ministra zdrowia Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka - wyraził zaniepokojenie kierunkiem zmian w systemie ochrony zdrowia, stwierdzając m.in., że "nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii by efektywnie prowadzić leczenie dziecka".

Wspólna reakcja organizacji
Na takie stwierdzenia zareagowali prezesi najbardziej znaczących organizacji lekarzy rodzinnych: Porozumienia Zielonogórskiego, Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. W piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Dziecka zarzucili oni Michalakowi m.in. jednostronność i brak rzetelnego rozeznania problemu, w którym zabiera głos.

"Lekarz specjalista medycyny rodzinnej jest dobrze przygotowany do zapewniania podstawowej opieki zdrowotnej dorosłym i dzieciom, w szczególności udzielania porad osobom zdrowym, rozpoznania patologii nawet na wczesnych etapach choroby" - czytamy w piśmie.

Ponadto autorzy listu zwracają uwagę na niedobory kadry medycznej, przytaczając dane o liczbie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem szefów organizacji lekarzy rodzinnych, właśnie szczupłość kadry lekarskiej czyni bezprzedmiotowym spór, wywoływany przez Rzecznika Praw Dziecka.

Więcej: www.federacjapz.pl

Przypomnijmy, że wcześniej Marek Michalak podkreślał, że lekarz pediatra powinien być zawsze dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. RPD w wystąpieniu do ministra zdrowia wyrażał zaniepokojenie, że zmiany planowane w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niego pediatrów.

MZ: pediatra jest niezbędny w POZ
Marek Michalak wskazuje na założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (z 22 września 2016 r.), które - w opinii RPD - mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.

"Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej" - pisał RPD.

- Podzielam zdanie, że obecność pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej jest niezbędna – ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wcześniej o zapewnienie dzieciom dostępu do pediatry apelował Rzecznik Praw Dziecka. 15 stycznia br. resort poinformował PAP, że projekt ustawy o POZ zostanie skorygowany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH