Lekarze: poprawił się stan operowanych w śpiączce Znane są już wyniki badań pacjentów, którzy byli operowani podczas drugiej serii zabiegów wszczepienia stymulatorów. Fot. archiwum

Poprawił się stan operowanych w lipcu pacjentów, którym neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepili stymulatory. Stymulatory mają poprawić jakość życia pacjentów, którzy po urazach mózgowo-czaszkowych zapadli w śpiączkę.

Znane są już wyniki badań zarówno klinicznych, jak i radiologicznych, pacjentów, którzy byli operowani w lipcu podczas drugiej serii zabiegów wszczepienia stymulatorów. Pierwsze operacje wszczepienia urządzeń odbyły się w maju.

- Stan pacjentów operowanych w lipcu znacząco się poprawił, wszyscy są przytomni, o poprawie ich stanu świadczą zarówno wyniki badań klinicznych, jak i radiologicznych - powiedziała dr Monika Barczewska, zastępca kierownika kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Najlepiej przebiega proces leczenia u 35-letniego mężczyzny, który dwa tygodnie po operacji wszczepienia stymulatorów wybudził się ze śpiączki. Mężczyzna, który zapadł w śpiączkę, po tym jak spadł z wysokiego muru, po wybudzeniu rozmawia z otoczeniem. Obecnie trwa jego rehabilitacja w szpitalu klinicznym w Olsztynie.

Drugi mężczyzna, 38-letni dziennikarz PAP, który w śpiączkę zapadł po wypadku rowerowym - jak oceniają lekarze - jest także przytomny. Reaguje na sygnały z otoczenia i kontaktuje się w sposób niewerbalny - zapisując informacje w tablecie lub na tabliczce. On również jest rehabilitowany, ale w miejscu zamieszkania.

14-letnia dziewczynka, która zapadła w śpiączkę po potrąceniu przez samochód na przejściu dla pieszych, także po zabiegu wszczepienia stymulatora jest w lepszym stanie - oceniają lekarze.

Jak podkreśliła dr Barczewska, poprawę stanu pacjentów pokazują wyniki badań klinicznych, podczas których lekarze oceniają reakcje na bodźce. Poprawę widać także podczas badań radiologicznych, czyli po obrazie mózgu w czasie specjalistycznych badań.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie planują na przełomie października i listopada kolejną, trzecią serię zabiegów wszczepienia stymulatorów następnym pacjentom. Do tej pory w sumie zoperowano siedem osób. Jak dodała dr Barczewska, pacjenci do zabiegów są obecnie kwalifikowani spośród tych najbardziej rokujących.

Wcześniej kierujący zespołem olsztyńskich neurochirurgów profesor Wojciech Maksymowicz mówił, że do operacji kwalifikowani są chorzy, u których kontakt jest na poziomie minimalnym, mają tzw. minimalny stan świadomości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH