PAP/Rynek Zdrowia | 15-11-2019 20:01

Lekarze, którzy przeszczepili twarz, opisali to w książce

Szczegóły pierwszych w Polsce przeszczepów twarzy oraz narządów szyi omówiono w książce pt. „O sztuce chirurgii rekonstrukcyjnej” pod redakcją prof. Adama Maciejewskiego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Medycznego Via Medica.

Na zdj. prof. Adam Maciejewski Fot. PTWP

Promocja książki towarzyszy trwającemu w piątek i w sobotę (15-16 listopada) w gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie Międzynarodowego Sympozjum Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Spotkanie jest organizowane po raz pierwszy w Polsce. Bierze w nim udział ok. 200 lekarzy z kraju i z zagranicy.

Gliwicki szpital to czołowa w Polsce placówka w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej - to w tym szpitalu przeprowadzono pierwsze w Polsce transplantacje twarzy, a także inne skomplikowane przeszczepy. Podjęto również pionierską terapię, polegającą na jednoczesnych przeszczepach narządów oraz szpiku dawcy. Gliwiccy lekarze mają nadzieję, że pozwoli to z czasem ograniczyć, a może nawet całkowicie wyeliminować konieczność podawania pacjentom leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

- To pierwsza taka książka w kraju, oparta na naszych własnych doświadczeniach. Nasz zespół od 2001 r. zoperował ponad 5 tys. chorych, przywracając im życiowe funkcje, estetykę. Większość tych chorych mogła wrócić do normalnego życia - powiedział prof. Adam Maciejewski podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

Zdaniem dyrektora gliwickiego Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Składowskiego, to cenna pozycja dla chirurgów różnych specjalności, zajmujących się nie tylko rekonstrukcjami, ale też chirurgią plastyczną, szczękowo-twarzową, laryngologów czy chirurgów plastycznych.

Jeden z autorów książki i kierownik bloku operacyjnego w gliwickim Centrum Onkologii dr hab. Łukasz Krakowczyk poinformował, że książka już wkrótce ukaże się w wersji anglojęzycznej i będzie promowana podczas ważnych wydarzeń medycznych m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Obszerna publikacja zawiera historię chirurgii odtwórczej i mikrochirurgii rekonstrukcyjnej, podstawy technik rekonstrukcyjnych, opisuje rekonstrukcje w obrębie głowy szyi, a także drogi pokarmowej i oddechowej. Opisano także transplantacje twarzy i szyi, chirurgię odtwórczą piersi: rekonstrukcje, wtórne zabiegi korygujące, chirurgiczne leczenie obrzęku chłonnego, rekonstrukcje ściany klatki piersiowej i kończyn, a także chirurgię rekonstrukcyjną u dzieci.

Anna Gumułka (PAP)