PAP, BE/Rynek Zdrowia | 26-01-2009 12:58

Lekarze chcą być dawcami szpiku

61 proc. ankietowanych lekarzy - którzy nie mają medycznych przeciwwskazań - deklaruje, że oddałoby szpik dla swojego pacjenta. Nie zgodziłoby się na to 14 proc. badanych medyków. Co czwarty (25 proc.) respondent ma w tej kwestii wątpliwości. Sondaż został przeprowadzony w dniach 15-25 stycznia 2009 r. na grupie 432 polskich lekarzy korzystających z największego portalu społecznościowego dla lekarzy

W poniedziałek obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji. Wielu spośród lekarzy, którzy są gotowi oddać szpik swoim pacjentom, twierdzi, że zgłosili się już do banków szpiku. Podkreślają, że jest to najpiękniejszy dar jaki można ofiarować komuś potrzebującemu. Wspominają również, że dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zgłoszeniu do Banku w sytuacji, gdy samemu spotka się z cierpieniem potrzebującej transplantacji osoby, pracując na oddziale hematologicznym lub mając taką osobę w najbliższej rodzinie. Niektórzy lekarze przytaczają również sytuacje ze swoich oddziałów, gdzie cały personel zgłosił się do banku szpiku, szukając dawcy dla umierającego pacjenta.

Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii prof. Wojciech Rowiński poinformował PAP, że liczba przeszczepów wzrosła w 2008 r. o 20 proc. w porównaniu do roku 2007.

– Natomiast w 2007 roku spadła o 45 proc. w porównaniu do roku 2005, kiedy osiągnęła najlepszy wynik. Aby osiągnąć poziom pożądany, liczba przeszczepów powinna wzrosnąć jeszcze o 30 proc. Sto procent zapotrzebowania nie osiąga się w żadnym państwie na świecie" - podkreślił prof. Rowiński.

W Polsce przeszczepień szpiku dokonuje się w ośrodkach w: Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i w Warszawie. W stolicy działa obecnie 5 ośrodków transplantacyjnych. Zdaniem prof. dr. hab. med. Bożeną Mariańską z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii funkcjonujące ośrodki pokrywają tzw. zapotrzebowanie.

Przeszczepienia szpiku na dużą skalę zaczęto u nas wykonywać około 11 lat temu w Katowicach, choć pionierami w tej dziedzinie byli prof. Wiesław Jędrzejczak i prof. Kazimierz Sułek z Warszawy. W Polsce liczba różnych rodzajów przeszczepu szpiku zwiększa się ostatnio corocznie o 20-25 proc. Pomimo tego postępu wskaźnik liczby transplantacji w Polsce rzędu 210 na 10 mln. mieszkańców jest nadal 2-krotnie niższy niż w przodujących krajach.