Organizacje medyczne ostrzegają, że największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Trzeciego Świata jest globalne ocieplenie.

W wydanym oświadczeniu, pod którym podpisało się 18 ośrodków naukowych z 10 państw,  lekarze wezwali rządy krajów rozwiniętych do działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia, a przede wszystkim ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Przedstawiciele środowisk medycznych, którzy wystosowali apel, opublikowany na łamach m.in. czasopisma „Lancet”, a przytacza go Rzeczpospolita, uważają, że porozumienie w tej sprawie powinno zostać podpisane podczas szczytu ONZ w Kopenhadze w grudniu tego roku. W przeciwnym razie kraje najbiedniejsze dotknie niespotykana do tej pory fala problemów zdrowotnych, spowodowana zmianami klimatycznymi, mającymi znaczący wpływ na kondycję człowieka.

Katastrofalne susze prowadzą bowiem do niedożywienia i braku wody pitnej.  Częstsze powodzie natomiast reaktywowały ryzyko epidemii cholery, a malaria zaczęła przekraczać barierę tropików.

Autorzy oświadczenia napisali, że skutki zmian klimatycznych dotkną większości populacji w najbliższych dziesięcioleciach, jeśli efekt cieplarniany nie zostanie powstrzymany. Uważają oni ponadto, że oprócz próby powstrzymania ocieplania klimatu należy też wypracować metody przystosowania się do nadchodzących zmian.

Ile z tych planów powiedzie się, trudno przewidzieć. Sceptycy uważają, że nawet jeśli świat zobowiąże się do zmian, wiele krajów i tak nie wypełni podjętych zobowiązań. Już pojawiły się głosy sprzeciwu wobec próby narzucenia ograniczeń emisji CO2. W środę (16 września) Buyelwa Sonjica - minister ochrony środowiska RPA oznajmiła, że jej kraj nie zamierza poddawać się żadnym restrykcjom,  jeśliby miały one oznaczać spowolnienie rozwoju gospodarczego. W podobnym tonie wypowiedziały się również Chiny, które uważają, że kraje rozwinięte dorobiły się na gospodarce opartej na węglu i ropie, więc oni również chcą takiej szansy. Zastrzeżenia zgłaszają też m.in. Rosja i Stany Zjednoczone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH