Lekarze alarmują: Polacy zbyt rzadko badają nerki Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce ciągle za mało chorych z PChN stosuje dializy domowe

Zaledwie 5 proc. Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z badań TNS OBOP.

Tymczasem, tylko regularne badania moczu i krwi pozwalają na wczesne wykrycie przewlekłej choroby nerek (PChN) i podjęcie terapii, która może zapobiec lub znacznie opóźnić konieczność leczenia nerko zastępczego – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Bolesław Rutkowski podczas konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Nerek. Dzień ten jest w tym roku obchodzony 11 marca pod hasłem: Chroń swoje nerki - kontroluj cukrzycę.

Ma to związek z tym, że cukrzyca jest najczęstszą przyczyną przewlekłej choroby nerek oraz ich skrajnej niewydolności wymagającej leczenia dializami.

Jak przypomniał prof. Rutkowski, szacuje się, że na PChN cierpi ok. 600 mln ludzi na świecie i ponad 4 mln w Polsce, a z przeprowadzonego  w 2009 r. badania wynika, że może ją mieć nawet 18 proc. Polaków.

– Problem w tym, że PChN przebiega najczęściej bardzo podstępnie. We wczesnym okresie jej objawy są nieliczne i mało charakterystyczne, jak osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Te zaburzenia występują również w innych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia czy reumatycznych - powiedział przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, prof. Andrzej Więcek ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

W badaniu przeprowadzonym przez TNS OBOP na przełomie stycznia i lutego 2007 r. najwięcej badanych Polaków wskazało na dwa objawy, które faktycznie nie są typowe dla PChN, tj. ból i pieczenie przy oddawaniu moczu (43%) oraz krwiomocz (37%). – To pokazuje, jak mało nasze społeczeństwo wie o przewlekłych chorobach nerek – ocenił prof. Więcek.

Do innych symptomów wczesnych stadiów PChN specjalista zaliczył też częste oddawanie moczu w nocy (nykturię) i to w dużych ilościach, bo chore nerki nie radzą sobie z jego zagęszczaniem, a także nadciśnienie.

W późnych stadiach choroba objawia się trudnym do opanowania nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, znaczną niedokrwistością, wyniszczeniem i utratą masy ciała, problemami ze strony układu pokarmowego, bólami kostnymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH