Lekarze POZ i ginekolodzy nie widzą problemu HIV

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - mimo wydania kilku podręczników, organizowanych szkoleń i sesji wyłącznie do nich adresowanych, jeżeli chodzi o profilaktykę i diagnostykę HIV - źle współpracują ze specjalistami - mówi prof. Andrzej Gładysz, były konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Bardzo rzadko zdarza się, że trafiają do nas pacjenci skierowani właśnie przez lekarza pierwszego kontaktu.

Natomiast dzięki licznym kontaktom i perswazjom poprawiła się sytuacja jeżeli chodzi o lekarzy ginekologów. Choć nadal, mimo poprawy świadomości ginekologów w tej materii, trzeba stwierdzić, że jest to jednak grupa zdystansowana do problemu zakażeń HIV...

Ginekolodzy „wypychają” temat zakażeń HIV ze swojej świadomości. Wynika to chociażby z faktu, że liczba kobiet zakażonych HIV, które zaszły w ciążę i wymagają specjalnej opieki jest jak dotąd ograniczona. Tymi pacjentkami muszą zajmować się specjalnie, dobrze przygotowani do tego położnicy-ginekolodzy i z tymi specjalistami współpracuje się nam znakomicie.

Nas martwi co innego: że tak mało jest pasjonatów-ginekologów, którzy - za sprawą szerszego pojmowania swojego zawodu - chcieliby się tym problemem zająć, posiąść odpowiednią wiedzę. To oczywiście wymaga doskonalenia swoich umiejętności, opanowania wiedzy epidemiologicznej, higieniczno-sanitarnej. Lekarz musi wiedzieć, czego się nie bać i w jaki sposób zachować ostrożność, żeby się nie zarazić oraz nie zarazić kolejnej pacjentki.

Boleję nad tym, że ze strony ginekologów, w ciągu 30 lat, kiedy zajmuje się problemem HIV, tylko kilka razy spotkałem się z prośbą o wspólne wykłady czy konferencje. Ginekolodzy jakby nie zauważali problemu, uznając, że powinni nim zajmować się „zakaźnicy”.

W tej chwili odpowiedzialna praca ginekologa, który przyjmuje z jakiegokolwiek powodu pacjentkę w swoim gabinecie, powinna zaczynać się od dobrego wywiadu dotyczącego intymnego życia kobiety. Powinny padać pytania, zadane taktownie i dobrym tonie, o kontakty pozamałżeńskie czy pozapartnerskie. Niestety, nie wystarczy zapytać o ogólnie o zachowania ryzykowne, bo pacjentki mogą to pojęcie rozumieć bardzo różnie… Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH