PAP/Rynek Zdrowia | 17-03-2009 15:18

Lekarz ranny w katastrofie śmigłowca opuszcza szpital

We wtorek (17 marca) Andrzej Nabzdyk, ranny w katastrofie śmigłowca sanitarnego, w trakcie krótkiego spotkania z dziennikarzami nie ukrywał swojej radości z powrotu do domu.

- Spędziłem tu bardzo intensywny, zwłaszcza na początku, trudny miesiąc i czas do domu. Chcę znowu poczuć się jak ojciec i mąż - powiedział.

Przyznał, że chciałby jak najszybciej wrócić do pracy, najpierw biurowej, a potem z czasem może nawet do latania śmigłowcem. Nie ukrywał, że w pracy najważniejszy jest dla niego kontakt z ludźmi.

- Czeka mnie długa i bardzo żmudna rehabilitacja. Mam bardzo wiele do zrobienia, ale proteza, którą mam szansę dostać, pozwoli mi w miarę normalne poruszanie się - mówił Nabzdyk.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że w porozumieniu z NFZ chce ufundować lekarzowi LPR najlepszą z dostępnych protez. Do Nabzdyka już zgłosiła się firma, która zaoferowała doktorowi bardzo dobrą protezę. Podobną protezę ma jego kolega i dzięki niej porusza się niemal bez żadnych ograniczeń.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego leciał 17 lutego z Wrocławia w okolice Budziszowa do rannych w karambolu na A4, gdzie zderzyło się ok. 20 aut. Maszyna LPR rozbiła się w okolicach Jarostowa - kilkaset metrów od miejsca karambolu. W wypadku zginęli pilot Janusz Cygański oraz pielęgniarz Czesław Buśko.

Z ustaleń Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wynika, że przyczyną wypadku mogło być nagłe załamanie pogody, gęsta mgła i słaba widoczność - poniżej 10 metrów. We wstępnym raporcie komisja stwierdza, że załoga miała zapięte pasy, a stan techniczny śmigłowca nie budził zastrzeżeń. Ponadto komisja stwierdziła, że radiowysokościomierz RW3 nie był włączony i pilot nim się nie posługiwał.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy wszczęła postępowanie w sprawie katastrofy. Ma ono wyjaśnić, jak do niej doszło i kto ponosi za to odpowiedzialność. Lilianna Łukaszewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy powiedziała PAP, że raport komisji będzie bardzo pomocny w toczącym się śledztwie, ale o niczym nie przesądza.