Lekarz geriatra: specjalizacja nadal niedoceniana w Polsce

Mimo starzenia się społeczeństwa w Polsce rola geriatry jest nadal niedoceniana i kojarzona z opieką paliatywną - uważa lekarz med. Milena Słoń, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii.

Jak przypomniała Słoń podczas czwartkowego (14 listopada) spotkania z dziennikarzami w Warszawie lekarz geriatra to specjalista łączący wiedzę z wielu dziedzin medycyny tak, aby skutecznie leczyć osoby w podeszłym wieku. Dodała, że nie chodzi o leczenie pojedynczych układów lub organów, ale zaplanowanie leczenia współistniejących chorób. Wyklucza to przyjmowanie przez pacjenta zbyt dużej ilości leków, przepisanych przez różnych specjalistów.

- Zadaniem lekarza geriatry jest koordynacja zaleceń innych lekarzy specjalistów, utrzymanie sprawności funkcjonalnej pacjenta, zalecanie leczenia wspomagającego, jak rehabilitacja, terapia zajęciowa oraz szeroka diagnostyka - wyjaśniła Słoń. 

Według niej do geriatry powinni zgłosić się pacjenci po 65. roku życia, którzy są leczeni z powodu więcej niż jednej choroby oraz ci, którzy skarżą się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości. 
- Mamy w Polsce zaledwie ok. 200 geriatrów - przypomniała Słoń i dodała, że być może jest zbyt słabe lobby, aby rola tych specjalistów była odpowiednio doceniona. 

Zwróciła uwagę na problem zapewnienia odpowiedniej opieki dla pacjentów w starszym wieku w ich własnym domu. Jak mówiła, dla osoby starszej najlepszym miejscem pobytu jest jej własny dom, jednak ze względu na obecny model pracy członkowie rodziny często nie są w stanie sami zapewnić takiej opieki. 

Dodała, że w przypadku zatrudnienia przez rodzinę opiekuna dla osoby starszej bardzo ważne jest, aby była to osoba wykwalifikowana. 

Także Agnieszka Szpara, przewodnicząca Forum Opieki Długoterminowej w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej przekonywała, że "osoba niewykwalifikowana może być pomocna w zrobieniu zakupów, ale np. w przypadku pacjenta z osteoporozą, opiekun musi wiedzieć w jaki sposób pomóc podnieść się z krzesła, aby nie zrobić krzywdy". Jak mówiła, w Polsce w związku z wyzwaniami demograficznymi istnieje potencjał na rynku pracy, aby zaktywizować wiele osób do pracy w roli opiekuna osoby starszej po odpowiednim przeszkoleniu. 

Przypomniała, że według danych EUROSTATU obecnie osoby starsze po 65. roku życia stanowią ok. 13 proc. polskiego społeczeństwa, a w 2020 r. będzie to blisko 25 proc. 
Według Szpary usługi w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej oraz systemu opieki społecznej powinny zostać skoordynowane. - Opieka społeczna finansuje głównie opiekę dla osób samotnych i z niskimi dochodami, a brakuje systemowego wsparcia dla wszystkich osób potrzebujących opieki oraz ich opiekunów - oceniła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH